Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak ztratit čas s úředníkem. Pětibojaři trávili hodiny na letišti v Moskvě

POHODA. Moderní pětibojaři po příletu do Moskvy k finále SP. Zleva Ondřej Polívka, Lucie Grolichová, David Svoboda a Natálie Dianová (zády) | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

19 2010
Moskva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jak zbytečně zabít čas? Zeptejte se moderních pětibojařů. Parta českých reprezentantů může vyprávět. Zejména čekání na letištích už patří k jejich koloritu. A hlavní důvod? Vyřizování formalit spojené s převozem střelných zbraní.

Rusko, kam dorazili k víkendovému finále Světového poháru, patří v tomto směru k přeborníkům. Osmičlenná česká výprava byla po příletu do Moskvy už dávno odbavená, ale stále se ještě téměř tři hodiny nemohla pohnout směrem k cestě na hotel.

Důvodem bylo neskutečné papírování při kontrole vzduchových pistolí, které pětibojaři potřebují pro svou závěrečnou kombi disciplínu. Aby zkontrolovali každou zbraň - na tom si ruští úředníci dávají obzvlášť záležet.

"Ale tohle zdlouhavé čekání je úplně normální. A neděje se jenom v Rusku. I jinde jsou na kontrolách přísní. I když tady to je vždycky drsné," přemítal s úsměvem David Svoboda.

Česká pětibojařská jednička a vítěz základní části letošního Světového poháru bral nepříjemnou situaci s klidem. "Aspoň se můžu učit ke zkoušce, kterou dělám příští týden," dodal student druhého ročníku pražské FTVS a ponořil se do skript anatomie.

V klidu byli i ostatní, které v sobotu a v neděli čeká první ze tří vrcholů sezony. I když by možná raději ještě trénovali. Lucie Grolichová, Natálie Dianovoá a Sylvie Černá a Ondřej Polívka, který v nedělním závodu doplní Svobodu.

"V zemích, které mají tuto byrokratickou povinnost, je vzduchovka považována za plnohodnotnou zbraň," vysvětlil trenér Jakub Kučera. "Ale těch států naštěstí moc není. Nejhorší je to právě v Rusku a také v Itálii, částečně i v Brazílii," dodal.

Ze situace v Moskvě byl však zoufalý. Úředník, který trojmo vyplňoval potřebné formuláře, se asi nikdy nesetkal s kopírkou či propisovacím formulářem. A proto každou další stránku opisoval ručně podle té předchozí. A každou z nich navíc ozdobil čtyřmi identickými razítky.

"Trvalo to dvě půl hodiny a to jsme tu byly jen tři výpravy. Kdybychom tu najednou byli všichni, co v Moskvě závodíme, asi bychom se nedočkali," usmíval se Kučera.

Zatčen v Itálii

A přidal historku, když před několika lety strávil po SP v Itálii na letišti dokonce noc v cele předběžného zadržení. To bylo v době, kdy zemřel papež a kvůli chystanému návalu státníků celého světa na pohřeb Italové okamžitě zvýšili bezpečnost a ostrahu své země.

Na letišti se to pochopitelně dotklo i důkladnější kontroly zbraní a zavazadel. Zatímco při příletu do Itálie bylo všechno v pořádku, opačným směrem už to tak slavné nebylo.

"Najednou byl velký problém. Měli za to, že jsme tu zbraně měli ilegálně," vzpomínal Kučera. "Prostě jsme v tu chvíli porušili předpisy a jedny papíry prostě nestačily," vybavil si."

Na nepříjemnou situaci už dnes vzpomíná s úsměvem, tehdy mu ale do smíchu příliš nebylo. "Řešilo se to tehdy hodně dlouho. Všichni už byli dávno pryč, zatímco já nakonec letěl až druhý den. Sám s pěti pistolemi," zasmál se trenér.

Bude mu do smíchu i při odletu z Moskvy?Najdete na iDNES.czmobilní verze