Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zničit Frooma. Ofenzivou, koalicemi či zapomenutím na fair play

Lídr týmy Sky i Tour de France Chris Froome v 11. etapě Tour de France. | foto: Reuters

16 2015
Je jako stroj, co nezná únavu, nemá slabiny a zastaví se nejdřív 26. července pod Vítězným obloukem v Paříži. Co s ním? zoufají si soupeři Chrise Frooma, zatím tak dominantního vládce Tour de France. V první pyrenejské etapě všechny zničil a v té druhé nastavil obranářskou taktiku. Kdo nyní najde zbraně na dobytí pevnosti jménem Sky?

I Brit nejspíš jednou zakusí slabší chvilku, sotva by mohl zvládnout 21 závodních dnů bez problémů. Po tom jedenáctém s cílem na pyrenejském vršku Cauterets však zase zářil spokojeností: „Byl to pro nás další perfektní den, ačkoliv rozhodně nebyl jednoduchý.“ Dál je jeho náskok komfortní - 2:52 minuty.

Generální štáby konkurenčních týmů už však ve svých ústředích spřádají taktiky do protiofenzivy. „Čtvrteční etapa by měla zatřást pořadím,“ předvídá třetí Američan Van Garderen a slibuje agresivitu. „Když na to budu mít nohy, zaútočím,“ kývl taky třetí Kolumbijec Quintana.

Jaký je recept na zničení Frooma?

Izolovat lídra
Ještě předtím, než Froomova konkurence dostane pod tlak lídra, musí se zbavit jeho ochranky - Thomase, Porteho, Königa, Kennaugha. Dosavadní horské dojezdy Tour však ukázaly, že síla je na straně Britů. „Když máte žlutý dres, závod musíte kontrolovat hned od začátku,“ říká Leopold König, Froomův český bodyguard.

Fotogalerie

Tour 2013 však ukázala krásný příklad, jak úspěšná taková taktika umí být. Na cestě do Bagnère-de-Bigorre se od prvních kilometrů tým Garmin rozhodl pro nátlak, vyrazil do úniku a hlídači tehdy už žlutého Frooma nechali ve stíhačce všechny síly. Froome pak čelil přesile, přesto maillot jaune ubránil. Se štěstím.

Nyní jsou minimálně čtyři týmy, které mají zájem spolupracovat.

Koalice soupeřů
Quintana, Contador, Van Garderen i Nibali vydýchávají zoufalost z Froomovy nadvlády, ale jejich úspěch by mohl pramenit ze spojení sil. Loňské Critérium du Dauphiné, poslední generálka Tour de France, bylo toho příkladem.

V poslední etapě vedoucí po středních horách už měli lídři jednotlivých stájí menší či větší odstup, ale ještě naposledy se rozjeli do boje. A Froome, vyčerpaný a bolavý z pádu, padl ještě jednou - mimo TOP10.

Zapomenout na fair-play
Ta epizoda se udála, když si tým Sky kroutil první profesionální sezonu. Britská stáj tehdy vyhlašovala, že chce do pelotonu vrátit tradice, jenže v Ománu, jednom z prvních závodů kalendáře, Edvald Boasson Hagen zakusil, že to nebude s plány jeho zaměstnavatele jen tak.

Nor byl tehdy vedoucím mužem závodu a když zastavil kvůli potřebě, jeho soupeři v rozporu s nepsanými pravidly zrychlili. Už nikdy pak neviděl žlutý dres. Jean-François Bernard na Tour 1987 ztratil maillot jaune kvůli defektu, Andy Schleck zase kvůli aféře chaingate, kdy mu spadl řetěz a Contador útočil.

Na Tour de France 2015 snad ale vyhraje gentleman, cyklista s těma nejlepšíma nohama.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze