Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak výškař Bába v Africe utloukl sumce a kouč chystal dvanáctikilovou večeři

TVRDÁ PŘÍPRAVA. Výškař Jaroslav Bába se v Africe potkal s krokodýly. | foto: archiv Jaroslava Báby

13 2010
Nemá čas na školu. Nemá ani čas dohlížet na stavbu řadového domečku, kam se plánuje po halové sezoně přestěhovat. Výškař Jaroslav Bába pořád trénuje. "Příprava byla hodně objemná, trénoval jsem snad nejvíc v životě," ujišťoval.

Už i kouč se bál, že jeho svěřenec tak náročný trénink zdravotně nezvládne. Omyl! Zvládl. A teď už oba přemýšlejí o cílech sezony.

"Jarda byl loni na mistrovství světa pátý," vzpomínal Jan Janků. "Kdyby se podařilo to stejné letos v Dauhá pod střechou, považovali bychom to za úspěch. Kvalitní technika souvisí s fyzickou přípravou a ta byla výborná."

novinářská laťka

31. ročník tradičního výškařského mítinku se uskuteční 11. února od 17 hodin v pražském obchodním centru Zličín.

Čeká se souboj obhájce prvenství Báby s americkými hvězdami: Jesse Williamsem s osobním rekordem 236 centimetrů a Jamiem Nietem, který už dokázal přeskočit 234 cm.

Loni Bába vyhrál výkonem 224 cm. Ve startovní listině jsou také Ital Giulio Ciotti s maximem 231 cm, ruský výškař Alexandr Šustov, který umí skočit stejně vysoko, a Brit Martyn Bernard, který má osobní rekord jen o centimetr horší.

Cestu za parádními výkony v Kataru odstartoval skokan z Havířova už na začátku října v Bedřichově, po týdnu volna následoval druhý bedřichovský blok dvoufázových tréninků - výběhy, posilovna, činky. A na konci listopadu se na tři týdny vydal do jihoafrického Potchefstroomu.

"Do tepla. A zároveň jsme to brali jako vysokohorské soustředění, protože probíhalo ve výšce 1600 metrů," vysvětloval bronzový medailista z olympiády v Aténách 2004. "Po soustředění na horách se mi vždycky skákalo výborně. Uvidíme, jestli se to v závodech projeví."

Černému kontinentu dal poprvé přednost před Kanárskými ostrovy. "Moc se mi tam líbilo," usmíval se Bába.

"Byla i zábava, vyrazili jsme do akvaparku na tobogány. Na safari jsme tři hodiny jezdili po rezervaci, koukali na slony, žirafy, krokodýly. Jednou jsme byli i na rybách, vytáhli jsme sumce metr deset dlouhého," rozhazoval rukama. "Na břehu jsme ho utloukli šutrem a pak zdlábli. Nebylo to jako z restaurace, ale dobrý, snědl se celej. Měl asi dvanáct kilo."

"Já ho kuchal, nikdo jiný to neuměl," dodal trenér.

Do závodů naskočí pětadvacetiletý reprezentant 21. ledna Ostravskou laťkou, před světovým šampionátem se s konkurencí poměří osmkrát. "Hlavní cíl je Dauhá," měl Bába jasno. "Chtěl bych útočit na výšku 240 centimetrů!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze