Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak „vědec“ Armstrong překvapil favority

Tour de France, Lance Armstrong při časovce družstev - Lance Armstrong má po časovce družstev stejný čas jako vedoucí cyklista Tour de France, Švýcar Cancellara. | foto: Reuters

8 2009
Montpellier (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Lance Armstrong možná není nejrychlejším cyklistou na Tour de France. Rozhodně je však nejzkušenějším. Moc dobře ví, jak se v téměř dvousetčlenném pelotonu pohybovat. Proto je v celkovém pořadí před 37letým Američanem pouze časovkář Cancellara, který mu v horách stačit nebude.

Armstrongovi k druhému místu pomohla i zdánlivě neškodná pondělní etapa po rovině, kdy "vyškolil" řadu favoritů. "Vyhrál jsem sedmkrát Tour, mám nějaké zkušenosti," řekl.

Co se tedy v pondělí stalo? Zhruba 30 kilometrů před cílem v La Grande-Motte zrychlila stáj Columbia tak, že peloton i díky větru roztrhla na dvě části.

Armstrong v čelní 25členné skupině nechyběl. "Člověk nemusí být vědec, aby věděl, že když fouká vítr a je před ním zatáčka, musí být vpředu," řekl Američan v cíli, kam přijel o 41 vteřin dřív než jiní kandidáti na vítězství.

Trochu tím dal políček i týmovému lídrovi Contadorovi, který tam nebyl. "Za to já nemůžu," odvětil Armstrong. "Neřešil bych pořád, kdo je u nás lídr. Máme dva kapitány, ale to neznamená, že nemůžete využívat příležitostí, jako byla tahle."

Armstrong však nebyl jediný zkušený cyklista, kdo pondělního roztržení pelotonu využil. Vepředu byl například také sprinter Thor Hushovd, jenž si nakonec dojel pro druhé místo.

Vteřiny "zadarmo" získal i 29letý Fabian Wegmann. "Krátce před rozdělením jsem se rozhodl, že se raději posunu dopředu. Foukal opravdu silný vítr. Pak jsem se ohlédl a najednou jsme byli pryč," líčil dvojnásobný německý šampion.

Australan Cadel Evans, dvakrát druhý v Tour, mohl jen litovat: "Je vidět, že se na Tour něco děje každý den. Nejnebezpečnější jsou dny, od kterých nic nečekáte. Naštěstí z favoritů získal vteřiny jen Armstrong."

Aby se pak Evans a spol. nedivili, že soupeří třeba už jen o druhé místo. Jako v letech nedávných.Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze