Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rutiny ve volných chvílích tenistek: zákaz mobilu i relax u pohádek

Tak co máme dobrého? Petra Kvitová potřebuje po tréninku doplnit kalorie. | foto: Česká sportovní/ Pavel Lebeda

6 2016
Kluž (od našeho zpravodaje) - Jedna do něj zahleděně ťuká, jiná si z něj pouští hudbu, další kontroluje sociální sítě... Až při večeři, tradičním týmovém rituálu tenistek, nastane vzácný moment. Půl hodiny klid! A mobilní telefony se odloží.

„Pak se zase smějí pět minut používat, půl hodiny ne... a tak až do konce večeře. Za nedodržování jsou i pokuty, ale přišly s tím samy holky, snaží se to neporušit,“ líčí kapitán týmu Petr Pála.

I taková pravidla patří k životu v českém fedcupovém výběru, tolik odlišnému od běžné turnajové rutiny. Zatímco obvykle hráčky putují po světě samy či v menší skupině, během fedcupového týdne žijí s partou svých krajanek i několika členy realizačního týmu.

Kdo je v týmu...

(odpovídá mluvčí Karel Tejkal)

Vůdce
Kapitán Pála. Petra Kvitová je přirozený vůdce daný autoritou, ale není to ta, která by říkala, jak co bude.

Nejvzornější
Denisa Allertová. Je tu podruhé, všechno si hlídá, nic nezanedbá.

Nejzlobivější
Bára Strýcová. U večeře pokaždé říká nějaké legrácky. Avšak spíš než zlobivá je živel, bavič týmu.

Největší spáč
Doktor Voráček. A Kája Plíšková. Ale i proto, že přiletěla z Austrálie.

Největší puntičkář
Fyzioterapeut Pavel Kovač. Všechno má srovnané. Když dělal masáže na Davis Cupu, kluci si mysleli, že tam nebydlí.

Největší „fintilka“
Těžké vybrat. Každopádně Bára má každý večer jiný outfit.

„A je to něco jiného, tréninky i celé dny probíhají odlišně,“ líčí Karolína Plíšková, která poprvé zažila atmosféru týmu předloni při finále.

Prim hraje tenis, jistě. Večer se naplánují tréninky, podle nichž si hráčky určují budíček a ráno odjíždějí do haly. Tam pak tráví tým zpravidla skoro celý den. Tréninkem, regenerací, rozhovory... A když zrovna tenistky mají volno, sáhnou obvykle... ano, po telefonu.

Plíšková si z něj ve čtvrtek dopoledne pouštěla do sluchátek slovenskou hiphopovou skupinu Kontrafakt. „Na probrání,“ líčila vyhlášená spáčka týmu. „Jindy to střídám podle nálady.“

Petra Kvitová si zase krátí chvíli hraním populární oddychovky Candy Crush Saga.

Všechny pak spojuje záliba v komunikátorech či sociálních sítích. „Mě baví Instagram. Je tam hodně věcí, které mě inspirují. Jídlo, vaření, styl oblékání...“ líčí Strýcová.

Fotogalerie

Den strávený v hale může být úmorný, i proto se ho členové týmu pokoušejí zpestřit. Kondiční trenér David Vydra v jednu chvíli předstírá, že je sběrač míčků. Jindy se zase hraje „čára“ o to, kdo bude uklízet vybavení. Oblíbenou kratochvílí je i nohejbal s tenisovým míčkem.

Po trénincích míří tým společně na večeři. „To je důležitá část, shodnout se a vybrat správný podnik. Abychom měly všechny dobrou náladu!“ vypráví Strýcová. „Tady naštěstí všude vaří geniálně.“

U jídla se konečně sejde celý tým a přichází příležitost probrat novinky. „Co řešíme? Vztahy, chlapy, zase vztahy, občas nějaká ženská, ale víc ty chlapy. Zapojuje se i realizační tým, takže dobrý,“ vtipkuje Kvitová.

Po návratu na hotel už relaxuje každá z tenistek sama. Plíšková má od sestry výběr českých pohádek, Denisa Allertová sleduje seriál Upíří deníky, Strýcová si čte časopisy. „A já stihla úterní Ordinaci v růžové zahradě,“ hlásila Kvitová.

To vše s jasným cílem: dostat se do co nejlepšího rozpoložení před bitvami, které je o víkendu čekají.Najdete na iDNES.czmobilní verze