Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak stačit Krestovi s Pechem? Jet rychle, říká Tarabus

Václav Pech | foto: ČTK

12 2009
Třetí místo, které vybojoval před třemi týdny na Rallye Český Krumlov, považuje zlínský pilot Jaromír Tarabus za svůj nejlepší výsledek na domácích tratích. Už dnes jej zkusí zopakovat na AgrotecMogul Rally Hustopeče, čtvrtém dílu mistrovství republiky v automobilových soutěžích.

"Ale bude to složité, protože na rozdíl od soupeřů jsem tady loni kvůli zranění nestartoval," připomněl Tarabus, který jako obvykle pojede ve voze Fiat Grande Punto S2000 s navigátorem Danielem Trunkátem.V průběžném pořadí domácího šampionátu jim patří pátá příčka.

Loňský ročník naznačil, že trať v okolí Hustopečí sedí vozům kategorie S2000. Vy jej řídíte. Považujete to proti soupeřům s produkčními vozy za velkou výhodu?
Jenže já mám handicap, protože před rokem jsem tam nebyl. Jen po závodě jsem se byl s Danem podívat na trať, a to je málo. Proto nedokážu odhadnout, jestli jsem ve výhodě. Bude záležet na tom, jak začneme a hlavně jak zvládneme noční testy.

Celá první etapa se jede za tmy. Sedí vám to?
Sice v noci nezajíždím špatné časy, ale moc to nemusím. Světlomety svítí perfektně, ale radši závodím v normální viditelnosti. Čím jsem starší, tím mám radši den.

V Krumlově jste nestačil pouze dvěma největším favoritům Krestovi a Pechovi. Co potřebujete zlepšit, abyste s nimi držel krok?
Stačí jet rychle.

A půjde to?
Každým závodem a ujetým kilometrem dostávám auto víc a víc do ruky. Ale důležitá je kompletní příprava.
Na začátku si musíte dobře napsat poznámky, spolujezdec vám je musí správně přečíst, abyste je přenesl na kola. A hlavně jet rychle jenom tam, kde máte.

Pokud to všechno splníte, úspěch stále není zaručen. Musíte počítat s tím, že další soupeři vám budou chtít porážku z Krumlova oplatit a pojedou taky rychle, že?
Jasně. Hlavně počítám s tím, že Pavel Valoušek, který byl za námi, pojede naplno už od začátku. Minule doplatil na to, že první etapu měl slabší.

Soutěž na jihu Čech ovládli piloti ze Zlínska, v nejlepší sedmičce vás bylo šest. Zopakujete tuto převahu?
To nedokážu říct. Každý závod je dlouhý, může se stát cokoliv.

Hecujete se mezi sebou?
Moc ne. Když jsme bojovali s Pavlem Valouškem, jenom jsme se na sebe podívali a říkali si: Kdoví, co ten druhý vymýšlí. Hlavní ale je, abychom se všichni potkali v cíli.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze