Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Slovenka Dukátová ovládla ME na divoké vodě: 3 medaile za 24 hodin

KONEČNĚ. Ač mistryně světa, evropský titul Janě Dukátové chyběl. Získala ho v Čunovu. | foto: ČTK

16 2010
Na billboardech, co lákaly na mistrovství Evropy vodních slalomářů do Čunova, stálo: tři starty, tři medaile. "Když tohle na svazu vymysleli, polil mě strach," třásla se před odvážnou výzvou Jana Dukátová. Jenže slovenská reprezentantka to dokázala, na stupně vítězů vystoupala třikrát. Za 24 hodin.

Domácí výprava vodáků byla v Čunovu nejúspěšnější. Na druhý pokus poté, co v červnu šampionát zaplavila velká voda, získali Slováci pět zlatých, dvě stříbra a stejně tolik bronzových úspěchů.

Celou třetinu ze sbírky vybojovala 27letá rodačka z Bratislavy. "Úleva!" oddechla si. "Plakáty byly pěkné, ale bylo třeba výkony." Stala se tak první ženou v historii šampionátů, která dokázala vybojovat tři cenné kovy.

Medailovou plavbu zahájila v sobotu v soutěži družstev 3×K1, kde s Gabrielou Stacherovou a Danou Beňušovou skončila třetí.

"Přitom v tomto složení jsme absolvovaly jen jeden trénink," prozradila. "Výborně rozběhnuté," říkala pak v rozhovoru pro deník SME před svými individuálními starty.

V kategorii C1 finišovala druhá. "Pro ženy to na kanoi bylo náročné, hlavně ten závěr," popsala náročnou vodu. "Navíc kanoistickému tréninku věnuju asi třicet procent celkového objemu."

Mezi finále závodu kanoistek a startem kajakářek měla jen hodinu pauzy, strávila ji v péči fyzioterapeuta. "Dával mě do kupy, postavil mě na nohy," děkovala.

Pak se Dukátová rychle převlékla, vzala jiné pádlo a šampionát zakončila nejblyštivějším úspěchem - zlatá tečka přišla v kajaku. I když je mistryní světa, evropské zlato jí dosud ve vitrínce chybělo.

"A teď je řadím na úroveň světového titulu z Prahy 2006," hodnotila. Na velký úspěch čekala čtyři roky. "Ještě se chvěju, jako bych měla zimnici. Ne od studené vody, ale z diváků, byli úžasní."

Za necelé tři týdny ji čeká mistrovství světa ve slovinském Tacenu. A znovu s podobným programem jako v Čunovu - start na obou lodích. "Asi jo, je to výzva!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze