Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak sledovat Tour de France přímo z místa dění? Poradíme vám

Roman Kreuziger v přípravě na Tour de France | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2010
Chystáte se sledovat letošní etapy Tour de France? Nevíte kam přesně vyrazit, na kterých místech závod nejlépe sledovat, kde fandit jedinému Čechovi v pelotonu Romanu Kreuzigerovi či kde přespat? Poradíme vám. Závod startuje v sobotu 3. července v Rotterdamu a vyvrcholí 25. července v Paříži.

1. Jak se na Tour dostat
Až na dvě výjimky jednoznačně autem. Jen na prolog v Rotterdamu a poslední etapu v Paříži je výhodnější letět. Na trati jste jinak bez auta ztracení. Vlastně ani není jiná možnost, jak přejíždět z etapy na etapu, dostat se do Alp či Pyrenejí. Určitě přibalte na cestu (nebo kupte ve Francii) podrobný autoatlas. Policisté vás v den etapy nenechají překřížit ani úzkou cestu, po které pět hodin poté pofrčí peloton. Jsou neoblomní. A pak se vyplatí vyznat se v místních okreskách.

2. Kam přesně vyrazit
Pro nováčky jsou určitě nejjednodušší Alpy. Ten, kdo už tam párkrát při Tour byl, může vyrazit do Pyrenejí. Zatímco do Alp je to z Plzně zhruba 900 kilometrů, k hranicím Španělska přes 1 600 kilometrů. Výtečný zážitek pro fanoušky nabízejí časovky, při nichž je start i cíl na jednom místě. Taková však tentokrát v programu (až na prolog) není. Letošním hitem pro české příznivce by mohla být 8. etapa s cílem v Morzine-Avoriaz. Do horského střediska stoupá peloton v neděli 11. července a čtrnáctikilometrový kopec si Roman Kreuziger nedávno projížděl. P.S.: Tady letos budu fandit i já.

napište nám své zážitky

Budete letošní Tour de France sledovat přímo v centru dění?

Podělte se s námi o vaše zážitky. Ty nejzajímavější zveřejníme.

Pište na e-mailovou adresu: tour@idnes.cz.

3. V kolik se vydat na kopec a co si vzít s sebou
Na cílová či známá stoupání vás v den závodu policisté autem nepustí, takže nezbývá než jít pěšky. S tím, kde zaparkovat, si fandové hlavu nelámou, počítají s tím, že se všichni budou k vozům vracet najednou. Neopomeňte si vzít s sebou jídlo a pití, žádné občerstvení se podél trati neprodává. A také přibalte opalovací krém, na sluníčku možná strávíte celý den.

4. Kde přespat
Francie je prošpikována řetězci levného ubytování – Formule 1, Kyriad, B&B, Etap a podobně. Pokoj seženete od 40 eur, ale při Tour bývají často obsazené. Osobně doporučuji síť Logis, která sdružuje penziony rodinného typu. Cena se pohybuje od 25 eur na osobu.

5. Vstupenky neexistují
Nic takového Tour nezná. Do zákulisí se dostanou jen hosté a reklamní partneři, diváci stojí podél trati zdarma. Platí jednoduché pravidlo: kdo dřív přijde, líp vidí.

6. Autogramy a fotografie cyklistů
Pokud chcete získat podpis třeba Romana Kreuzigera, musíte vyrazit na start některé z etap. Tam se jezdci pohybují i dvě hodiny před začátkem, mají čas. Někteří jsou k fanouškům přívětivější, jiní méně. Jestliže však na závodníky budete čekat v cíli, zřejmě nepochodíte u nikoho – budou chvátat do autobusu, aby si odpočinuli.

7. Dresy, čepice i bryndáky
Také pro suvenýry platí, že je snáz pořídíte na startu. K dispozici je toho spousta – od replik dresů až po bryndáky. Trička či čepice s motivy Tour koupíte i u trati, pojízdné prodejny vás stoprocentně neminou. Podobně jako reklamní karavana, jež jede hodinu a půl před pelotonem a rozhazuje do davů dárkové předměty – prášek na praní, molitanové ruce i bonbony.

8. Co rozhodně nedělat
Pro diváky platí jedno zásadní pravidlo: Nesahejte při závodě na cyklisty a uhýbejte před nimi včas! Zdá se vám to jako banalita? Rozhodně není a snadno může pokazit zážitek z Tour nejen vám.Najdete na iDNES.czmobilní verze