Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak skokanský ďábel Uchov na mítinku v Hustopečích málem uletěl

Ivan Uchov | foto: Radek Miča, MAFRA

25 2010
Ještě, že se atletický mítink Hustopečské skákání koná v hale, a ne pod otevřeným nebem. Jinak by vážně hrozilo, že by Ivan Uchov mohl uletět.

Ruský samorost si totiž v sobotu na jih Moravy přivezl famózní formu. Vypadalo to, že přes laťku neskáče, ale přímo létá.

"To jsem mohl tušit," pousmál se Jaroslav Bába, když Uchov výkonem 237 centimetrů vytvořil rekord mítinku. "V hale je to neskutečnej ďábel." V Hustopečích se sešla výborná konkurence, ovšem jeden muž čněl vysoko nade všemi.

Tedy nad laťkou, protože v zákulisí byste jej snadno přehlédli. Zatímco na ostatních výškařích bylo znát pekelné soustředění, Uchov se mezi nimi ledabyle povaloval v teplácích.

Ty nesundal dokonce ani při pokusech do výšky 230 centimetrů, mezi skoky si ještě odskočil na kávu. "Když jsem viděla, jak tam skáče 224 a 228 takovým seďákem, tak to je asi démon," nešetřila obdivem česká výškařka Ivana Straková.

"Je to zajímavý člověk," komentoval svého soupeře Bába. "Ale je to dobře, výška takové lidi potřebuje, aby byla zajímavá pro diváky.

Když je tam někdo, kdo skáče takhle vysoko, my ostatní máme větší motivaci se zlepšovat." Když druhý muž večera, Američan Dusty Jonas, ztroskotal na výšce 232, halového mistra Evropy z loňského roku teprve začala soutěž bavit.

Jen tak mimochodem napoprvé přeletěl zmiňovanou výšku 237 centimetrů a pak si nechal nastavit 241. Zaplněná hala burácela nadšením, ale třetí nejlepší halový výkon všech dob už neviděla, i když chybělo jen málo.

"Škoda, že se mi to nepodařilo. Byl jsem v psychické pohodě a cítil jsem se dnes na to, že bych mohl zdolat osobní rekord. Závod měl skvělou atmosféru," prohodil třiadvacetiletý rodák z Čeljabinsku.

I závod žen měl svou hvězdu, a ani ona nezklamala. Halová mistryně Evropy a vicemistryně světa Ariane Friedrichová z Německa jako jediná překonala 195 centimetrů a jen o fous neuspěla na výšce 201.

"Bylo to pro mě obtížné, protože jsem letos skákala poprvé. Začátek mi vyšel lépe než konec, nevím proč. Musím ještě zapracovat na technice," svěřila se žena s tetováním tygra na zádech. "Líbí se mi, jak lehce skáče." K Friedrichové to sedí, Uchovovi by ale slušel spíše orel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze