Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se chystá liberecký šampionát

1 2006
Liberec - Chce to trochu fantazie. Na udusané zemině vyroste parkoviště. Kde před sebou buldozer valí hlínu, bude trať pro běžce na lyžích. Jinak nikde nic, v dálce stojí domy a v mlze se schovává Ještěd. Tam se při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 bude závodit ve skocích na lyžích.

Zatímco běžecký areál vzniká na téměř nedotčené ploše, skokanské můstky a jejich okolí potřebují „jen“ úpravy. Někdejší olympionik Miloslav Bělonožník je vymyslel v 70. letech tak, že profilem vyhovují i dnešním požadavkům.

Síť natažená na dojezdu většího z můstků čeká na sníh. Žlutá čísla udávají metry, kam mají dopadat skokani. Bez bílé peřiny to všechno vypadá zvláštně. Někdejší věž pro rozhodčí obepíná lešení. Zmizela dřevěná ohřívárna pro skokany. Bude nová. Přibude jednosedačková lanovka, tribuny, umělé osvětlení, budova se zázemím za 134 milionů korun, keramická stopa na nájezdu, chlazení.

„Velký můstek je připravený na položení umělé hmoty, aby se tu dalo závodit i v létě, menší čeká na betonáž dopadu,“ říká Libor Stejskal, manažer skokanské části.

Do zahájení zbývá 810 dní. Dost věcí, které je třeba ještě udělat, vám ani nepřijde na mysl. „Doprava, tok informací. Nejsou vidět, ale čeká se, že budou stoprocentně fungovat,“ povídá šéf organizačního výboru Roman Kumpošt. Taky se musí počítat třeba s místem pro matky s dětmi, handicapované či ztráty a nálezy.

V jedné z kanceláří organizátorů leží obří plán, po němž se posouvají barevné papírky. Tady se vymýšlí časové rozložení šampionátu. Nikoli na dny, ale na minuty. „Nacpat do jedenácti dnů tolik závodů, to je docela dobrá křížovka,“ povídá generální sekretářka Kateřina Nyčová.

Největší starosti dělá organizátorům bezpečnost. Jednání komplikuje i politická situace a bezvládí. Rozpočet mistrovství činí 300 milionů na organizaci, 750 milionů na infrastrukturu. „Ale tam budeme potřebovat další pomoc,“ říká Kumpošt. Organizační výbor má 15 externistů a sedm zaměstnanců. „Je to víc než práce na plný úvazek,“ říká Jakub Vodrážka, šéf běžecké části.

Pro areál ve Vesci vymýšlel tratě. Jeden okruh bude pro sprint, jeden spíš pro klasickou techniku a třetí pro bruslení. Při kombinaci vznikne okruh dlouhý až 7,5 kilometru. Před cílem čeká na závodníky dlouhá stoupající rovinka. Kopce jsou i na okruzích. Jedno stoupání dokonce museli organizátoři kvůli splnění  pravidel prodloužit. „Byl to férový kopec, ale moc prudký,“ říká Vodrážka.

Když vzal na konzultační projížďku po budoucích tratích Kateřinu Neumannovou, uslyšel od ní: „Tohle tedy závodníkům nezávidím.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze