Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak sanitka závodila se zpěvákem Landou

Rallye Bohemia: Václav Pech - Václav Pech, vedoucí muž průběžného pořadí Rallye Bohemia. | foto: Radek PetrášekČTK

17 2006
Liberec - Chcete jako diváci navštívit rallye? Musíte se obrnit trpělivostí, ale zažijete taky řadu komických situací i zmatků. Aspoň při víkendové Rally Bohemia tomu tak bylo. Z programu rychlostních zkoušek jsem si vybral sobotní průjezd náměstím v Hodkovicích nad Mohelkou. Je to takzvané komentované místo, navíc s velkoplošnou projekcí.

To zní jako dobrý nápad pro rodinný výlet.

Na místo dorážíme chvíli po čtvrté odpoledne, tedy v době, kdy by mělo být dění v plném proudu. Městečko Hodkovice je však podezřele ztichlé.

Pořadatelé už balí nádobíčko, plastová křesílka určená VIP hostům jsou opuštěná. Jak se dozvídáme, sedmá erzeta byla předčasně zastavena kvůli havárii.

Co se dá dělat, zkusíme štěstí dál po trati. Vyrážíme přes Malou Skálu po hlavní silnici směrem na Tanvald. Na dvou místech vidíme jakési srocení aut, ale na úzkých silničkách se tu zaparkovat nedá. A jede se tady vůbec rallye? Značení je bídné.

Kousek před Držkovem spatříme louku a na ní auta. Tady to bude. Zaparkujeme a stoupneme si k zatáčce obtažené červenobílou páskou. Je půl šesté. Za tři čtvrtě hodiny se tudy má jet devátá rychlostní zkouška. Čekáme.

"Tati, bude tady klobása?" ptá se hladová dívka otce. Nebude. Je tu jen zákruta u lesa a kolem ní několik stovek dychtivých lidí.

Trojice německých příznivců osvědčila zkušenosti a náležitě se vybavila. Mají pohodlné rozkládací židličky a z velkého batohu co chvíli vytahují další láhev plzeňského.

Několik minut po šesté přijíždí houkající stříbrná oktávie. "Prosím pořadatele, aby odstranili diváky ze zakázaných prostor," žádá velitel trati z reproduktoru. "Všichni ustupte o 3 metry dál," nařizuje nešťastný organizátor v oranžové vestě, který má tohle místo na povel.

Nikdo z diváků se však ani nepohne. Zároveň zazní hlášení, že erzeta začne až v 18.40. V davu jen tak zahučí. Čekáme dál. Po chvíli se po závodní trati připlíží letitá Škoda 120. Pořadatelé zděšeně kroutí hlavami. "Co tady děláš?" halekají na řidiče a pouští ho na hlavní silnici.

V 18.24 znovu přijíždí bezpečnostní vůz. Šofér zastavuje, vytahuje z kufru pásku a podává ji místním dvěma pořadatelům, aby označili nebezpečný prostor za ostrou zatáčkou. Ti se však nakonec spokojí s domluvou divákům a nic nevyznačí. Neukáznění lidé se pochopitelně po chvíli vrací...

Středem silnice kráčí muž s těhotnou ženou. Drží se za ruce uprostřed závodní dráhy a pokřik pořadatelů je zjevně nevzrušuje.

Po třech předjezdcích v červených fabiích je tu konečně první závodní vůz. S číslem 1 přijíždí loňský vítěz Vojtěch Štajf. Hned za ním se přiřítí favorit Václav Pech a kroutí zatáčku efektním smykem. Diváci nadšeně tleskají.

Náročné místo bravurně zvládá i vedoucí muž pořadí Martin Prokop. Po několika kilometrech však prodělá defekt, který ho sráží na konečné třetí místo. Přesně v 19.08 se ozývá houkání a vzápětí se z hlavní silnice přiřítí sanitka. Jede prý k naléhavému případu v nedaleké Vlastiboři, kam se dá dostat jen po trase rallye.

Zaskočení pořadatelé počkají, až kolem prosviští zpěvák-pilot Daniel Landa a pouštějí sanitku na trať mezi účastníky závodu. "Za lesem ho dojede," vtipkují diváci.

Už vím, že na rallye se kromě soubojů aut užije i spousta legrace. Tak na shledanou při příštím ročníku.

VÍCE O ZÁVOĎE ČTĚTE ZDENejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze