Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Pecha při rallye zradila technika. Skrytá vada, litoval

Václav Pech při Rallye Příbram. | foto: Ján Honza

30 2015
Dvě skvěle odjeté rychlostní zkoušky, jenže pak posádku plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech - Petr Uhel vyřadila z 50. ročníku automobilové Rallye Šumava technická závada na jejich voze Mini John Cooper S2000. „Někde za polovinou třetí erzety nám praskla kardanová hřídel, která přenáší výkon na zadní kola,“ vysvětlil Pech.

Jejich vůz měl v tu chvíli pohon jen předních kol. Za normálních okolností by s malou ztrátou dojeli do následujícího servisu a tam by mechanici auto opravili. „Jenže došlo k tak nešťastnému poškození, že zbytky hřídele tloukly do spodku vozu a způsobily počínající požár,“ líčil plzeňský pilot.

Raději proto zastavil, aby nedošlo k větším škodám na autě. „Ze závady jsme dost překvapení, protože se nikdy předtím neobjevila. Kardanka by měla podle firmy Prodrive, od níž máme vůz, vydržet asi dva tisíce kilometrů a tato neměla najeto ani pět set. Zřejmě se tedy jednalo o nějakou skrytou vadu,“ kroutil hlavou Pech.

Odstoupení ho mrzelo o to víc, že Šumava je pro něj srdeční záležitost, považuje ji za domácí soutěž. Předchozí dva ročníky vyhrál a ani letos nezačal špatně. Úvodní Čínovský okruh zvládl lépe jen tovární jezdec škodovky Jan Kopecký, pozdější suverénní vítěz.

„Na trať jsem vyjel před Honzou, který už měl jedno kolo za sebou. Když máte ve zpětném zrcátku největšího soupeře, je to dost nepříjemné a nejelo se mi nejlépe,“ přiznal sedminásobný český šampion.

Na druhém měřeném úseku už byl ale rychlejší než Kopecký se zbrusu novou Fabií R5. „To nám dodalo ještě další odhodlání, namotivovalo nás to,“ říkal Pech.

Jenže o pár desítek minut později přišel smutný konec. Obhájce titulu si tak v úvodním podniku českého šampionátu nepřipsal ani bod.Najdete na iDNES.czmobilní verze