Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak lze porazit tenisového suveréna Nadala?

Rafael Nadal | foto: Reuters

24 2009
Můžete ho nechat hrát v silném větru. Poslat na něj soupeře, který letos z 19 zápasů vyhrál 18. A který krátce předtím porazil Rogera Federera. Jak to dopadne? Tenisový fenomén Rafael Nadal stejně vyhraje. Světová jednička si přesně takhle ve finále Indian Wells poradila s Andym Murrayem, navíc po strhujícím výsledku 6:1, 6:2. Za 81 minut bylo jasno. Úžasné.

Nadal se dostal do takové formy, že je téměř k neporažení. Téměř. Co se musí stát, aby padl? Co musí jeho soupeř zvládnout?

Trefit se do správného dne
I Nadal má dny, do kterých se hůř vyspí. Smůla je, že nikdo jiný na světě nedokáže tak často vyhrávat i zápasy, ve kterých se mu tolik nedaří.

Být fit a sebevědomý
Tohle je základ, bez mimořádné kondice nemá proti "nadupanému" Nadalovi šanci nikdo. Ani bez mimořádné víry ve své schopnosti. "Nadal vzbuzuje už dopředu obrovskou hrůzu, každý fiftýn se na něj dělá hrozně těžce," říká tenisový kouč Vladislav Šavrda.

Bojovat až do konce
Klišé? Obvykle ano, ale povídejte o obehranosti téhle pravdy Nalbandianovi. Argentinec měl ve 4. kole IndianWells pět mečbolů. Přesto podlehl. "Ani pořádně nevím, jak jsem vlastně vyhrál," přiznal Nadal.

Nevztekat se, když to nejde
Nadalova hra už vyvedla z míry i tak vyhlášeného kliďase, jakým je Federer. Přitom pokud někdo chce věčně pozitivního Španěla porazit, je udržení emocí prvním přikázáním. Nadal se nevzteká. Bere věci, jak přijdou. Když ve finále sMurrayem oba čelili silnému větru, Skota nepříznivé podmínky úplně rozhodily. Nadala vůbec. "Já jsem se brzy smířil, že s nimi prostě nic nenadělám," vysvětloval.

Využít druhého servisu
Neříkejme tomu přímo slabina. Ale když se Nadal chystá k druhému servisu, je šance proti němu zaútočit. Výjimečná šance. "Obecně se Nadalův servis poslední dobou sice zlepšil, ale stále nepatří k těm nejlepším," všiml si Šavrda.

Hrát pestře
Svalnatý bojovník Nadal hraje fantasticky odzadu, doběhne skoro všechno. Ale když se dostane na síť, není pokaždé suverénní. Stereotyp na něj neplatí, pestrá hra někdy ano. "Je dobré střídat rotace,měnit rytmus hry," tvrdí Šavrda. Většinou ale ani tohle nestačí, dokonce i mistr pestré hry Federer má v poslední době smůlu. To je ten problém: Nadalovi soupeři všechny zmíněné rady moc dobře znají. Ale jsou jim k ničemu. Přijde zápas a oni se na jeho konci tváří jako Murray v neděli.
Kysele.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze