Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak golfový Czech Open hledal cestu na výsluní

Moravia Silesia Open 2009 - kaplička. | foto: Michal Šula, MF DNES

19 2010
Letošní návrat ke klasickému a původnímu názvu Czech Open je změnou praktickou, logickou i významnou zároveň. Golfový svět mnohem lépe rozpozná, kam má na velký turnaj přijet. A když už budou zahraniční návštěvníci na místě, třeba jim zůstane v paměti, že hráli "český open na Moravě".

Organizátoři letošního ročníku nijak nezdůrazňují, že by navazovali na tradici někdejších turnajů stejného jména v devadesátých letech. Z historických a statistických hledisek tomu tak ale je. Podobně už promotérská společnost Quirit Alfa nechce připomínat loňské peripetie, je však nesporným faktem, že i Moravia Silesia Open se hrál v Čeladné.

Rozjezd s Kovarčíkem

Pod Beskydy přijede mnoho hráčů světové třídy a rok 1993 s vítězstvím českého profesionála se pravděpodobně opakovat nebude. Přesto to byl Jiří Janda, kdo se stal prvním vítězem otevřeného mistrovství samostatné republiky po rozdělení federace.

Jeho výhra v Karlových Varech snese mezinárodní měřítko. Janda zdolal i vítěze posledního Czechoslovak Open Alexe Čejku a konečné skóre osm ran pod par vypovídá samo o sobě.

Moravia Silesia Open 2009 - Alex Čejka, pro-am turnaj.

Moravia Silesia Open 2009 - Alex Čejka, pro-am turnaj.

V témže roce se v Mariánských Lázních konal mnohem lépe obsazený jednokolový exhibiční turnaj Chemapol Trophy. Zvítězil Mark McNulty ze Zimbabwe před Australanem Robertem Allenbym.

Pod sponzorskou hlavičkou koncernu, později nechvalně proslulého obřím finančním skandálem, se Czech Open začal hrát už v roce 1994. A tehdy u toho byla společnost Teleaxis kontroverzního podnikatele Petera Kovarčíka.

"Doufám, že zakládáme tradici," uvedl tehdejší předseda Golf klubu Mariánské Lázně Milan Veselý.

Hluché období

Tradice vydržela přesně čtyři roky, dokud ještě Chemapol dával peníze. Ze 75 tisíc marek postupně vzrostla dotace na 800 tisíc liber, po třech letech v Mariánských Lázních se v roce 1997 hrálo na Karlštejně.

Hlavní hvězdou tohoto období byl Němec Bernhard Langer, v roce 1994 světový hráč číslo 4. Ve startovním poli se pravidelně objevoval i Čejka a v roce 1996 pořadatelé představili "atrakci" v podobě startu Ivana Lendla.

Casa Serena Open 2009 - Bernhard Langer, pro-am.

Casa Serena Open 2009 - Bernhard Langer, pro-am.

Turnaj byl v evropském kalendáři i na rok 1998, avšak v březnu byl zrušen, oficiálně "v důsledku odstraňování škod po povodních". Pak už se nenašel žádný organizátor, který by dal dohromady dost peněz.

Na přelomu století se hrála takzvaná Eurotel PGA Czech Open Golf Tour, prezentovaná jako společná série pro profesionály a amatéry.

Epizoda Moravia Silesia

Veselý, jenž se mezitím stal prezidentem České golfové federace, odpověděl v roce 2006 na otázku, jak jeho organizace hodlá do budoucna naložit s Czech Open: "Nemáme dost sil na to, abychom takový turnaj pořádali sami na odpovídající úrovni. Než snižovat hodnotu značky, raději ho nebudeme organizovat vůbec."

O dva roky později se turnaj konal jako součást "třetiligové" Alps Tour.

Veselý opakovaně vyjadřoval připravenost propůjčit značku komukoli, kdo by dal dohromady odpovídající dotaci a startovní pole. To se stalo loni, ovšem za pohnutých okolností.

Jako promotér původně vystupoval Kovarčík a vymyslel pro turnaj nový název Moravia Silesia Open, upomínající k moravskoslezskému regionu. Veselý tento překvapivý počin na tiskové konferenci posvětil.

Peter Kovarčík

Kovarčíkovi, jenž v té chvíli seděl vedle něj, byl však turnaj odebrán majitel Prosper Golf Resortu. Odůvodnění znělo, že nebyl schopen garantovat finanční krytí.

Firma severomoravského podnikatele Stanislava Prose uspořádala turnaj sama, letos s dotací dva miliony eur znovu a také s návratem k původnímu názvu. Cesta Czech Open na výsluní pokračuje.Najdete na iDNES.czmobilní verze