Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Demonstrace házené, nezničitelný tým... Evropa velebí vítěznou Francii

Francouzský kapitán Jerome Fernandez přebírá trofej pro házenkářské mistry Evropy. | foto: Reuters

27 2014
Jen úplně první házenkářské mistrovství Evropy v roce 1994 zažilo podobně jasný finálový výsledek. Nyní, dvacet let poté, co odstartovaly kontinentální šampionáty, se v boji o zlato předvedli hráči Francie. Za výhru 41:32 nad domácími Dány sklízejí zasloužené pochvaly.

"Nikdy se nebáli," psal pár minut po triumfu web prestižního francouzského deníku L'Equipe. Také neměli čeho - kvalita týmu byla na právě skončeném Euru obrovská. "Nikdy jsme nehráli tak dobře," řekl dokonce nejužitečnější muž turnaje Nikola Karabatič. A že má moc dobré srovnání! Vždyť on sám už vlastní dvě olympijská, dvě světová a tři evropská zlata...

"Nezničitelní," dodal L'Equipe k současné házenkářské generaci své země. Že nejde o přehánění, potvrzuje právě výčet Karabatičových medailí. Je nutno k nim přidat ještě dva světové bronzy a jedno třetí místo na Euru a teprve až poté se dostaneme na kompletní výčet úspěchů od roku 2003.

Kompletní sbírku desíti medailí kromě Karabatiče vlastní další tváře týmu: hvězda v brance Thierry Omeyer, kapitán Jerome Fernandez či Daniel Narcisse, nejlepší hráč světa za rok 2012 přezdívaný díky své dynamičnosti "Air France". Sedm zlatých pak mají i křídelníci Luc Abalo a Michaël Guigou, oba skvělí ve finále.

Fotogalerie

"Věřil jsem ve vítězství, ale ne v takové," uvedl upřímně kouč Claude Onesta o stylu, jakým Francie převálcovala domácí Dány. "A divíte se mi? Kdybych tohle říkal před turnajem, koledoval bych si o zavření do blázince."

Trenér ocenil, že Francie vedla od začátku do konce a nepřipouštěla pochyby: "Máme hodně zkušeností na to, abychom věděli, jak hrát finále s takovým vývojem. Víme, že když má soupeř hlavu pod vodou, musíme mu ji tam držet."

Nabízí se, zda současný tým s mladšími hráči - Porte, Accambray, Nyokas, Luka Karabatič, Grebille, Anič - a zároveň stále s oporami ve výborném házenkářském věku není ještě silnější, než jakým bývala zlatá Francie dříve. Však třeba web THW Kiel, za nějž dříve hrávalo hned pět zlatých francouzských mužů, mluví v souvislosti s finále o házenkářské demonstraci síly.

"Jsme ve stádiu přestavby, letos jsme zlato nečekali," přiznal kapitán Fernandez a připomněl, že týmu chyběli zranění Accambray či Bertrand Gille. "Ale nejlepší věcí, jak mladé kluky popohnat v kariéře dopředu, je nechat vyhrát je velký titul. I moje budoucnost v týmu ostatně záleží hlavně na výkonnosti mladších hráčů."

Zlatý kapitán tak má jistotu. Budoucnost i bez něj vypadá... prostě zlatě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze