Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak frajeřina sebrala dívce zlato z olympiády

29 2006
Praha - Vedla, soupeřky byly daleko za ní a do cíle chybělo sotva pár metrů. Zlatá olympijská medaile už jí neměla jak uniknout. A přece! Ne, opravdu byste marně hledali většího smolaře roku, než je americká snowboardistka Lindsay Jacobellisová. Jen se rozpomeňte na její kuriózní příběh.

V Turíně si tato mistryně světa jela suverénně pro olympijské zlato. Od začátku závodu vedla, její náskok se stále zvětšoval.

I proto se před posledním skokem ohlédla, a když viděla pusto a prázdno, rozhodla se slavit. Jak? Triumfálním gestem. V letu se chytila za prkno, diváci bouřili i ona se usmívala.

Jenže pak to přišlo. Američanka skok neustála a spadla. Než se stačila zvednout, předjela ji Švýcarka Friedenová a svět měl novou olympijskou vítězku. Na Jacobellisovou zbylo stříbro.

A hlavně slzy. "Je to frustrující, protože tomuto úspěchu jsem podřídila všechno," říkala dvacetiletá závodnice. Už s předstihem byla největší favoritkou olympiády. Oprávněně.

Vskutku, stačilo udržet emoce a ona mohla svou pozici potvrdit. Jenže Jacobellisová chtěla dát jízdě něco víc. A tvrdě za to zaplatila.

Přitom už v tréninku se jí tento trik nedařil. "Měla jsem s ním problémy celý den. Chycení prkna ve vzduchu pomáhá stabilizovat let, ale nějak to dnes nefungovalo," říkala smutně.

Netruchlila sama. Její trenér měl hlavu schovanou v dlaních, i jemu tekly slzy. A možná ještě teď, když si na tuhle událost vzpomene.

Smolařka Jacobellisová je však smířena: "Jela jsem na hry, abych si je užila. A já si je užila." Pravda, užila. Ale zlato má někdo jiný.

Smolař roku

1. Lindsay Jacobellisová. Snowboardistka přišla na olympiádě o jisté zlato.
2. Jan Koller. Fotbalistu drtila série zranění.
3. Irina Slucká. Královna krasobruslení zase nemá olympijské zlato.
4. Česká štafeta lyžařů-běžců na olympiádě. Funkcionář nahlásil do sestavy náhradníka, v nejsilnějším složení přitom mohli jet o medaili.
5. Oscar Pereiro. Španělský cyklista je po dopingu Landise vlastně vítězem Tour de France, ale nikdo ho tak nebere.

Autoři:


Nejčtenější

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2017, naj. 16 900 km, diesel
1 339 356 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze