Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový Indurain? Jak Dumoulin měnil Vueltu a Rodríguez se omlouval

Tom Dumoulin v červeném dresu lídra Vuelty. | foto: Reuters

10 2015
Burgos (Od našeho zpravodaje) - Přirovnávají ho už i k slavnému Miguelu Indurainovi. Na rozdíl od pětinásobného šampiona Tour de France ještě Tom Dumoulin žádný závod Grand Tour nevyhrál. Ale mohl by. Čtyři etapy před koncem Vuelty oblékl červený dres lídra. Jak se to v Burgosu přihodilo?

„Tome, kolik minut byste mohl v časovce najet na Rodrígueze a Arua?“

„To vám tedy nepovím.“

„Tak jinak. Kolik byste jich chtěl najet?

„Deset! Pak bych se cítil ve zbytku Vuelty docela pohodlně. Jenže to, bohužel, není v mých silách.“

Celou hodinu si Tom Dumoulin, cyklista stáje Giant Alpecin, povídá v úterý v burgoském hotelu s novináři. Uvolněný, usměvavý, vtipný. Nová cyklistická hvězda.

„Má přítelkyně za mnou přiletí do Madridu, i kdybych tu skončil stý. Kvůli jedné Vueltě mě nepřestane mít ráda. Tak proč bych se nervoval?“ říká 24letý Nizozemec.

Joaquim Rodríguez při časovce na Vueltě.

Joaquim Rodríguez

Fabio Aru v časovce na Vueltě.

Fabio Aru

Tom Dumoulin v časovce na Vueltě.

Tom Dumoulin

Časovka v Burgosu má ve středu měnit tvář Vuelty. A on má být hlavním protagonistou těchto změn.

Ve středu dopoledne si její trať už podruhé za dva dny projíždí, společně se sportovním ředitelem Addy Engelsem. „Zapiš veškeré detaily o trati, které bys mi během závodu mohl do sluchátek říci a které by se nám mohly hodit,“ požádá Engelse.

Zatím má Dumoulin pro své šéfy jen dobré zprávy.

Stav těla? „Až nečekaně dobrý. Nohy šlapou.“

Stav mysli? „Nepřemýšlí o minutách a o sekundách. Chce jediné. Vyhrát!“

Joaquim Rodríguez, lídr týmu Kaťuša a po asturijském horském očistci také celého závodu, se před časovkou rozjíždí na trenažéru. Na uších má velká sluchátka, je uzavřen do vlastního mikrokosmu. Na Twitter umístí fotografii sošky Panny Marie Meritxellské, ke které se často upíná.

Ochrání jeho červený dres?

Kaťuša se chystá. Joaquim Rodríguez (vpravo) a Dani Moreno se rozjíždějí před...

Kaťuša se chystá. Joaquim Rodríguez (vpravo) a Dani Moreno se rozjíždějí před časovkou.

Fabia Arua, druhého muže pořadí, chrání u autobusu Astany před náporem zvědavců sice průhledná, ale zároveň vysoká stěna.

Zato u autobusu Giantu vlaje velká černá vlajka s bílým nápisem: TOM. Z Nizozemska dorazil jeho Fan Club.

Tak soustředěný je Dumoulin na startu. Tak odhodlaný.

Pekelné soustředění. Tom Dumoulin na startu časovky.

Pekelné soustředění. Tom Dumoulin na startu časovky.

A pak, jako první z kandidátů titulu vyráží na trať, která je jako putování časem. Začíná u Muzea lidské evoluce, kde vystavují figuríny australopiteků i neandertálců. Vede kolem kláštera svatého Petra z 9. století, kde El Cid, bojovník proti Maurům, ukrýval svoji ženu. A vrcholí na městské dlažbě před katedrálou ze 13. století.

„Není to tak jednoduchá a přímá trať, jak se na papíru zdála,“ řekne o ní největší favorit.

Přesto všude tady jezdec Giantu letí.

Tom Dumoulin v časovce na Vueltě.

Za červeným dresem. Dumoulin na trati časovky

Před startem Dumoulin ztrácel 1:51 minuty na Rodrígueze a 1:50 na Arua. Ale ve dvou třetinách své 39kilometrové pouti už má v hodnocení časovky k dobru 1:44 minuty na Arua a dokonce 2:38 na Rodrígueze.

Je jako turbo-diesel stroj, pevně drží pozici na kole, zatímco Rodríguez jede časovku stejně, jako šlape do kopce, a mele sebou neustále v sedle.

Aru bojuje, pusu vyšpulenou. Ale ani korunní princ Gira včas nepřijede.

Dumoulin je pod katedrálou novým lídrem Vuelty, o tři vteřiny před Aruem a o 1:15 minuty před Rodríguezem. „Takhle by měli hrát holandští fotbalisté,“ gratuluje mu Geraint Thomas ze Sky.

Pamětník Eusebio Unzue, šéf stáje Movistar, usoudí: „Tom mi připomíná Miguela Induraina. Ten byl také skvělým časovkářem, který dokázal svoji pozici hájit v horách.“

Nyní musí Nizozemec jeho slova potvrdit v „sierrách“ neboli pohořích na sever od Madridu. „Tři vteřiny jsou nic,“ ví Dumoulin. „Bude to pekelná bitva. Diváky čeká úžasná podívaná. Mě to asi bude bolet. Protože Aru udělá cokoliv, aby mi červený dres sebral.“

Což ani nemusí připomínat. Však také Ital hned ujišťuje: „Vuelta ještě není rozhodnutá. Rozdíl je malý. Pojedu si pro titul.“

A Rodríguez? Nejprve se svým fanouškům omlouvá: „Promiňte. Snažil jsem se.“ Potom se pokusí uvěřit v zázrak: „Dneškem to nekončí.“

Čtyři etapy zbývají do Madridu. Tři z nich určí konečné pořadí.

Čtvrtečních 204 kilometrů do Riazy zavede peloton do větrných plání i hrbolatého terénu na špatných silnicích a vyvrcholí vrchařskou prémií 1. kategorie pouhých 13 kilometrů před cílem.

Pátečních 185 kilometrů do Avily nabídne prémii 2. kategorie 30 kilometrů před cílem a explozivní finále při stoupání podél monumentálních středověkých hradeb. Také tady bude platit Aruovo tvrzení: „Každá sekunda se nyní počítá.“

Načež přijde sobotní „bonbónek“. Čtyři vrchařské prémie 1. kategorie na 178 kilometrech. „Stále můžeme Dumoulina srazit z trůnu, terén na to vhodný bude,“ prohlašuje Rodríguez. Ovšem pokud Nizozemce odpářou až na posledním z těchto kopců, bude mít k dispozici sedmnáct převážně sjezdařských kilometrů do cílové Cercedilly na likvidaci ztrát.

Osmdesátiletá Vuelta a její zázemí před katedrálou v Burgosu

„Osmdesátiletá“ Vuelta a její zázemí opouštějí Burgos s jeho slavnou katedrálou.

„Neznám jediný z kopců, které nás ještě na Vueltě čekají,“ přiznává lídr závodu ve středu večer v Burgosu. „Dnes decentně oslavíme vítězství v časovce. Pak se sportovními řediteli vše nastuduji. A potom... Bude to stresující. Ale nejen pro mě.“

Cyklističtí fanoušci se těší.

„Días emocionantes hasta Madrid!“ píší španělští novináři.

Čekají nás vzrušující dny až do Madridu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze