Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak dostat míč nejlíp do jamky? No přece přes počítač

AimPoint - televizní technologie pro golfové přenosy. | foto: pro iDNES.cz

9 2010
Golf po zimní přestávce zase zdomácněl na českých televizních obrazovkách, opět vizuálně dokonalejší. K diváckému komfortu patří i linka, "napovídající" dráhu puttu. Magazín golf.idnes.cz se dostal až k počátkům této zajímavé technologie.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

"V roce 2003 jsem sledoval v televizi britský The Open Golf Championship a všiml si, že řada hráčů míjela podobný putt stejným způsobem," popisuje prvotní ideu vzniku technologie AimPoint její autor Mark Sweeney. "Napadlo mne, že musí existovat vzorec, který by předvídal, jak se míč na greenu bude chovat."

Mark Sweeney exkluzivně pro golf.idnes.cz uvedl, že zpočátku to byl jen koníček. "Začal jsem na technologii AimPoint pracovat jen jako hobby, ale později se ukázalo, že by mohla být velmi dobře využita v televizních přenosech," říká Sweeney.

AimPoint - televizní technologie pro golfové přenosy.

Poprvé se AimPoint představil divákům v roce 2004, ale bylo to jen tak na zkoušku. "Pravidelně se AimPoint objevuje v televizních přenosech The Golf Channelu až od roku 2007," doplňuje informace autor, pyšný také na cenu Emmy, kterou AimPoint obdržel.

Neomylná technologie

A jak vlastně celá záležitost funguje? "Na hřišti, kde se hraje turnaj PGA Tour, změříme tři nebo čtyři greeny. Vybíráme si většinou nějaké opravdu zajímavé, tvarem nebo důležitostí. Do televizního přenosu však používáme jen dva z vybraných," pokračuje Sweeney.

V počítači vznikne model greenu. "Ve chvíli, kdy se na něj míč dostane, náš software dokáže vyhodnotit, jakou ideální dráhu by měl projít. A prakticky se nemýlí," uvádí autor, i když dodává, že dráha, po které se míč dostává do jamky, může být i mírně odlišná.

AimPoint - televizní technologie pro golfové přenosy.

Velmi dobrá úspěšnost předvídání puttů dokonce vyústila v jistý problém. Sweeney vysvětluje: "Na mnoha turnajích totiž velkoplošné obrazovky ukazují hráče na greenu. Mohlo se stát, že hráč si podle AimPointu vyměří putt, což by však bylo proti pravidlům." Vedení PGA Tour nakonec zakázalo přímé televizní vysílání na obrazovkách na hřišti.

Mark Sweeney ještě dodává, že ohlasy na AimPoint jsou velmi pozitivní: "Dostáváme komentáře od mnoha diváků z celého světa. Naprostá většina se shoduje v tom, že je to má velmi pozitivní přínos pro televizní golfové přenosy. A chtějí, abychom dráhu puttů ukazovali mnohem častěji. Snad časem jejich přání vyslyšíme."

AimPoint - televizní technologie pro golfové přenosy.Najdete na iDNES.czmobilní verze