Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak ďábel Synek v pekelné výhni ujel celému světu

12 2010
Tohle české veslování nepamatuje! Ondřej Synek se ve Světovém poháru stal neporazitelným vládcem královské soutěže skifařů. Báječné dílo korunoval v Luzernu, kde i do třetice ujel celému světu neohroženým stylem start – cíl. Jakkoli je jeho taktika neměnná, soupeři nemají šanci.

"Je to nádhera. Občas se musím štípnout, jestli se mi to celé nezdá," vtipkoval trenér Milan Doleček. Synek vyhrál Světový pohár celkově už popáté, dokázali to též Chalupa, Knapková i další Češi, ale dosud nikdo tak suverénně.

Přemohl nejen celý svět, ale v Luzernu vyhrál i nad tropickým počasím. "V minulých závodech jsem sice ujel ostatním o kousíček víc, ale teď jsem měl ještě o jednoho soupeře víc: vedro," řekl Synek. "Luzernské jezero Rotsee je v kotlině a drží se tam teplý vzduch, ani se nehne."

"Synek je vážně ďábel," pronesl obdivně předseda veslařského svazu Jiří Kejval. "Já v Luzernu nemohl popadnout dech – a to jsem jen seděl na lavičce na břehu... A on tam s takovou převahou porazí celý svět!"

O Synkově letošní suverenitě na skifu výmluvně svědčí dva detaily z nedělního finále.

1) Závod měl natolik pod kontrolou, že si klidně zahrával s Britem Campbellem. Nechal ho v závěru přiblížit se, ale pak jako by zařadil vyšší rychlost a v deseti ostrých tempech mu bleskově zase odjel. "Čekal jsem na závěr, tam jsem to trochu zmáčknul na efekt."

2) Ve finiši zastavil už dvě tempa před cílem, kam doplul setrvačností. "To nebyl risk, měl jsem to pod kontrolou. To jsou léta zkušeností, dřiny a odříkání," smál se.

Teď zbývá v sezoně dobýt jediné, avšak to nejpodstatnější vítězství: ve finále mistrovství světa. Ale jak udržet báječnou formu až do listopadového novozélandského jara, když obvykle bývá šampionát na severní polokouli na konci srpna? Trenér Doleček neskrývá jisté obavy: "Byl bych klidnější, kdyby listopad začínal už za tři týdny."

Pohodář Synek si hlavu neláme: "Teď si dám týden oddechu na motorce v Alpách a pak budu zase makat a ono to půjde. Vždyť já jsem letos ještě ani neladil formu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze