Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak cyklista báječným triumfem na Tour zažehnal neklid v Itálii

Gino Bartali na Tour de France. | foto: Profimedia.cz

1 2009
Ten večer ležel Gino Bartali v posteli, odpočíval po náročné etapě Tour de France. V tu chvíli zazvonil telefon. "Gino, potřebujeme tě," ozval se na druhém konci nervózní hlas. Patřil italskému premiérovi Alcidovi de Gasperimu.

"Co mohu udělat?" ptal se cyklista. "Já jsem přece na Tour de France."

"Vyhraj zítřejší, třináctou etapu, lidi u nás doma budou šťastnější," odvětil De Gasperi.

Bartali se nerozmýšlel: "Udělám víc. Vyhraju celý závod."

Tour de France 2009


Seriál velkých příběhů před sobotním startem cyklistického závodu

Jak snadno se ta věta dá vyslovit! Ovšem 34letý rodák z Toskánska ji v roce 1948 dokázal splnit. V následujících dnech předvedl nadpozemský výkon. Hnán snad i Bohem, ve kterého tolik věřil, naprosto zničil všechny protivníky.

Vyhrál tři následující etapy, dostal se do vedení a s ohromujícím náskokem 26 minut na druhého dojel do cíle v Paříži.

Itálie jásala. Jako by zapomněla na problémy, které způsobil pár dní předtím atentát na lídra italských komunistů Palmira Togliattiho. Jeho stoupenci byli rozlícení, obsadili fabriky, rozhlas i rádio. K průšvihu bylo blízko. Naštěstí Togliatti přežil.

A pak zasáhl Bartali. Italům vlil do duší pocit hrdosti a štěstí. Lidé zapomínali na rozdílné politické názory, víru i třídní příslušnost. Všichni velebili svého Gina.

"Říct, že občanskou válku odvrátilo vítězství Bartaliho, je přehnané. Ale je neoddiskutovatelné, že jeho triumf uklidnil napětí v zemi," přiznal pozdější italský premiér Giulio Andreotti.

Cyklista Bartali měl tu moc. Za druhé světové války byl celebritou, činil se v nacistickém odporu. Využíval nesmírné popularity a převážel důležité protifašistické zprávy. Nikdo, ani němečtí vojáci, se ho tehdy neopovažovali kontrolovat.

A tak Ital pomáhal i židovské obci, převáděl uprchlíky do Švýcarska. Pouze jednou byl u výslechu, a když mu hrozili smrtí, jen řekl: "Dělám jen to, co mi radí mé srdce."

Když v roce 2000 jeho srdce přestalo fungovat, Itálie dva dny smutnila.Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze