Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak britský profesionál opustil Ruzyni s hlavněmi namířenými na záda

John Hawksworth při exhibici v plzeňské Dýšině. | foto: Martin Kabát

6 2010
Ta informace zněla jako z hluboké totality. Z Československa mě deportovali s namířenými zbraněmi," napsal bývalý špičkový golfista na svém webu. Jenže teď, když John Hawksworth zase přiletěl, vyšlo najevo, že do ústí hlavní hleděl na ruzyňském letišti už v době nadšeného budování volného kapitalismu.

Rozložen pohodlně ve fotelu klubovky v areálu Golf Parku Plzeň jal se rozený vypravěč (jistě poněkolikáté) pro golf.idnes.cz vyprávět svou historku:

"Měl jsem hrát Czech Open, někdy v roce 1996, nebo 1997."

Rozhodli jsme se nepřerušovat anglického gentlemana místopisnou poznámkou, že v tom případě už nemohl cestovat do Československa. Co s nimi naděláte, pro Brity jsme tady někdy zkrátka "kontinent"...

"Měl jsem v zadní kapse dva pasy. Běžný a dočasný."

Opět bez poznámky. Ve Velké Británii zkrátka vydávají (nebo tehdy vydávali) tyto dva druhy pasů. Tak jak se to tedy seběhlo?

"Přišel jsem halou do takového toho boxíku a vytáhl svůj pas, platný na deset let. Po cestě jsem se usmíval, snažil se o vtípky, ale ten kluk se na mě jen podíval a řekl: ´Ne!´No nic, požádal jsem o strpení a vytáhl druhý pas. To už bylo krátké. Ztuhly mu rysy a vykázal mě pryč. Zkusil jsem ho obměkčit: ´Sorry, ale já tady hraju!´"

John zkusil to, co by asi udělali všichni a všude, ale se stejně mizivou šancí na úspěch jako kdokoli před kterýmkoli úředníkem. Navíc zkuste obměkčit českého úředníka tím, že si jedete zahrát golf a ještě vám za to platí!

John HawksworthJohn Hawksworth

"Čekal jsem asi deset minut před okýnkem, to se pak otevřelo, oba moje pasy tudy proletěly, vyšli dva muži, namířili na mě a už mě vedli. Rovnou ke zpátečnímu letu. A tak jsem seděl v letadle bez zavazadel, bez holí."

Kdo čeká konec historky, podcenil by anglického vypravěče.

"A tak jsem se vydal zpátky. Nejdřív do Londýna, pak do Manchesteru, pak domů. Druhý den ráno jsem se vypravil do Liverpoolu pro platný pas, dál do Manchesteru, do Londýna, do Prahy, do Mariánských Lázní. Dorazil jsem ve dvě ráno a v 7:40 jsem stál na odpališti a hrál turnaj."

John HawksworthJohn Hawksworth

Ponechme stranou, že si John během jednoho kratičkého rána zařídil platný pas. Prostě Británie. Ale hlavně to ještě není pointa.

"Napřesrok jsem se vracel na další ročník. Přijdu do boxu a co nevidím. Tentýž chlápek, ano stejný jako před rokem, ten, co mě vykázal zpátky, sedí přede mnou a kontroluje mi pas! Ten, co měl desetiletou platnost."

John Hawksworth tentokrát prošel.

Po skončení kariéry působí jako rozhlasový a televizní komentátor. Jeho hlas s komentářem k aktuálnímu dění si může každý pustit v úterním podcastu na oficiálním webu European Tour. V Dýšině hrál v pátek exhibičně pro soukromou Canon Pro Series. Tentokrát se mu problémy vyhnuly.

Exhibice na Dýšině - John Hawksworth.

"Ale když jsem se ocitl na letišti, zjistil jsem, že příletová hala se moc nezměnila. Možná má nový design, ale nemohu zapomenout na ta místa, kudy mě vedli, jak opodál přijížděla zavazadla a já byl deportován zpátky. Ale byla to tehdy moje chyba a vaše pravidla. Beru to jako zajímavou zkušenost, tahle země se mi líbí."

V tom případě za náš magazín říkáme: "Thank you, John. See you soon!"Najdete na iDNES.czmobilní verze