Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Bolt přišel o titul nejrychlejšího muže světa. Nestačil na dětské sprintery

Usain Bolt při charitativním běhu ve Švýcarsku | foto: AP

7 2010
Asi bych měl začít trénovat, tluče se teď do hlavy. Usain Bolt měsíc a půl chyběl kvůli zraněné achilovce na závodních oválech a hned v prvním závodě po návratu prohrál. Ale jak! Jeho skalp teď má všech deset soupeřů - dětských sprinterů.

V charitativním závodě ve švýcarském Nyonu, v sídle jednoho ze svých sponzorů - hodinářského koncernu Hublot - se utkal s desítkou capartů. Tomu nejmladšímu byly tři roky, nejstaršímu deset.

Firma, jejímiž ambasadory jsou kromě jamajské star třeba fotbalový Manchester United nebo Maradona, slíbila za každého "sprintera", který bude v cíli rychleji než blesk z Trelawny, deset tisíc dolarů na konto jeho vlastní nadace.

"Jsem rád, že mí sponzoři jsou ochotni přispět ke zlepšení života na Jamajce," povídal pak Bolt, když dostal šek na sto tisíc. Počítáte správně - světový rekordman prohrál na plné čáře.

Bolt se s dětmi poměřil na šedesátce. Omluvou mu může být snad jen to, že to není jeho parádní trať a že na tartan se vrátil po zranění. I když startoval z bloků, všechny možná budoucí hvězdy atletiky se dostaly do cíle před ním.

No jasně, podle věku měli náskok. A Bolta tahle porážka vůbec nemrzela, úsměv mu z tváře nezmizel.

Usain Bolt při návštěvě hodinářské manufaktury Hublot

Usain Bolt při návštěvě hodinářské manufaktury Hublot

Ve Švýcarsku zazněla i jedna dobrá zpráva. "Už jsem zdravý," vzkázal trojnásobný olympijský vítěz z Jamajky. "Už se zase cítím dobře a připravený."

Ve čtvrtek nastoupí na olympijském stadionu k prvnímu závodu od květnové Zlaté tretry v Ostravě. Tehdy mu v dešti jen o 12 setin unikl nejlepší světový výkon na zřídka vypisované trati 300 metrů.

Teď při Diamantové lize v Lausanne, sedmé zastávce 14dílného seriálu, poběží stovku. I když původně plánoval dvojnásobnou trať. "Ale doktor nechce, aby riskoval další zranění," vysvětlil Boltův manažer Ricky Simms.

Největším soupeřem má být krajan Yohan Blake, jehož nejlepší čas na nejkratším sprintu je rovných 10 sekund. Bolt letos běžel 9,86. "A mým hlavním cílem je zůstat neporažen, to je plán do konce sezony," tvrdil pro list New York Times.

Z Nyonu Bolt vzkázal i další novinky: "Mým cílem je jet na další dvě olympiády," svěřil se. "Kariéru asi zakončím v Riu 2016."

A možná už ne v pozici sprintera, v Brazílii si možná zkusí skok do dálky nebo čtvrtku, na které by ho tolik soupeřů rádo vidělo a které se pořád tak silně brání.

"Když pořád překonáváte rekordy, za čas vás to začne nudit," řekl Jamajčan. "Chci být sportovní legendou. Po mistrovství světa a hrách v Londýně asi zkusím něco nového."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze