Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak běžely hodiny šoku

23 2000
L e v e r k u s e n, P r a h a - Hodina pravdy přišla o dva týdny dřív.
Hodina pravdy přišla o dva týdny dřív. Výsledky drogového testu Christopha Dauma měly být původně známy až v polovině listopadu. Jenže nedočkavý Reiner Calmund, manažer Leverkusenu, zvedl v pátek ráno telefon a zavolal do Ústavu soudní medicíny při univerzitě v Kolíně. Mluvil s profesorem Käfersteinem. "Můžeme mít výsledky vlasových testů pana Dauma už dnes?" "Vyloučeno, stihneme to nejdříve v pondělí." Ve tři hodiny odpoledne ale z kliniky telefonovali zpět. Dlouho očekávané výsledky byly na světě. Calmund nasedl do auta a odjel do laboratoře, kde si černé na bílém přečetl: Pozitivní. Daum se mezitím bavil v tréninkovém kempu Leverkusenu. Až v půl jedenácté večer si ho vedení klubu pozvalo do kanceláře a sdělilo mu výsledek testu. Dauma to vyděsilo. Těsně před půlnocí se s manažerem dohodl, že v Leverkusenu končí. Přitom o něm v klubu ještě před pár dny říkali: "Je to nejdůležitější článek mužstva." V sobotu ve čtyři hodiny ráno už měli za Dauma náhradu, prozatímního kouče německé reprezentace Rudiho Völlera. Zdrcený Daum, považovaný za jednu z největších trenérských osobností současného fotbalu, hned opustil Německo. Na smlouvách s klubem a reklamními partnery přišel o 360 milionů korun. Dvě hodiny po sobotním poledni se tu novinku dozvěděli hráči Leverkusenu, v 15.00 začala tisková konference a o jedenáct minut později už o Daumově neštěstí vědělo celé Německo. Tentýž večer od 20.15 vedl klub v ligovém zápase proti Dortmundu už trenér Völler. Leverkusen vyhrál 2:0 a vítězství patřilo i Daumovi. Lidé skandovali: "Christoph Daum, du bist der beste. Jsi nejlepší."

Jen čtvrt roku trvaly vyhlídky Christopha Dauma, že se stane trenérem německé reprezentace. Jak se bortil jeho sen?

2. července 2000 Německý fotbalový svaz vynesl podivné rozhodnutí: od července příštího roku povede národní tým Christoph Daum, do té doby jej bude trénovat Rudi Völler.

23. září Začíná vřít debata o Daumově soukromém životě. Jochen Kress, manžel Daumovy přítelkyně, mluví o podvodech a dluzích.

2. října Uli Hoeness, manažer Bayernu Mnichov, prohlašuje, že Daum bere drogy a chodí za prostitutkami.

4. října Profesor Fritz Scherer radí Daumovi, aby podstoupil drogový test a očistil se.

7. října Německo vyhrává kvalifikační zápas v Anglii, a vzrůstají tak pochyby, zda je vůbec nutné, aby Daum přišel k týmu místo úspěšného Völlera.

9. října Daum odevzdává dobrovolně vzorek vlasů. "Dokážu vám, že jsem čistý," říká Daum.

18. října Utrápený trenér zhubl šest kilo a začíná brát prášky na spaní.

21. října Je znám výsledek testů: Daum bral drogy! (mor)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze