Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Utopené miliony, intriky i smrt. Začal slavný závod jachtařů

26 2013
Úchvatné obrázky obřích plachetnic, které při pouti z jižní Austrálie na Tasmánii bojují se zrádnými mořskými proudy. Milionové investice, které mohou v jediném okamžiku zmizet na dně Tichého oceánu. A celosvětová sledovanost... Začal 69. ročník slavného jachtařského závodu Sydney - Hobart.

Populární klání se tradičně koná ve vánočním čase, proto je na něj zejména na jižní polokouli upřena velká pozornost. Majitelé plavidel a sponzoři investují obrovské částky a najímají špičkové posádky z celého světa. 

Na trasu dlouhou 628 námořních mil, tedy 1 163 kilometrů, se letos z přístavu v Sydney vydala flotila 94 jachet. Traťový rekord drží posádka Wild Oats XI, která loni zvládla závod za 1 den, 18 hodin, 23 minut a 12 vteřin.

I letos je Wild Oats XI favoritem, útočí už na sedmé vítězství, čím by vyrovnala historický rekord. Mezi další kandidáty na přední umístění patří jachty Perpetual Loyal, Beau Geste, Ragamuffin 100 či Black Jack.

Předpověď počasí letos hrozí silným větrem a až dvanáctimetrovými vlnami, nicméně by se neměla opakovat tragédie z roku 1998, kdy se potopilo pět lodí a zahynulo šest námořníků.

Extrémní závod však skýtá všelijaká nebezpečí, a nejen polámané stěžně. Třeba v roce 2008 se novozélandská jachta Georgia potopila po srážce s velrybou a její čtrnáctičlennou posádku zachránili soupeři z jiné lodi.

A pak je tu Bass Strait, obávaná a pro jachtaře nebezpečná úžina mezi Austrálií a Tasmánií, kde se potkávají silné proudy, vysoké a ostré vlny se na lodi valí ze všech stran a při frontálním systému jsou velké jako domy.

V sázce je hodně - sláva, peníze, opojný pocit triumfu... A rozhodovat mohou maličkosti. Třeba předloni porazila australská maxijachta Investec Loyal favorizovanou a dlouho vedoucí loď Wild Oats XI o pouhé dvě minuty a deset vteřin, což vedlo ke spekulacím o nejrůznějších intrikách. Kdo dopluje do Hobartu nejrychleji v roce 2013?

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: , ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze