Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Jak se na drsné pouti do Hobartu hatí sny miliardářů

26 2015
Prý nejnáročnější na světě, závod Sydney - Hobart je každopádně i díky svému termínu celosvětově nejsledovanějším jachtařským kláním. Letos vyrazily štíhlé, elegantní a superrychlé oplachtěné krasavice podél pobřeží Nového Jižního Walesu na Tasmánii už po jedenasedmdesáté.

Populární závod se tradičně koná ve vánočním čase, majitelé plavidel a sponzoři investují obrovské částky a najímají špičkové posádky z celého světa, mezi nimiž se objevují i celebrity z jiných oborů - teď třeba někdejší kapitán australské kriketové reprezentace Michael Clarke nebo modelka Kristy Hinzeová-Clarková.

V sázce je hodně: sláva, peníze, opojný pocit triumfu a miliardář Robert Oatley, který vlastní jachtu Wild Oats XI, je jedním z posedlých. Jeho pýcha loni dosáhla na rekordní osmé vítězství, on však potom na celé tři měsíce zavřel loď do doků, kde nechal vylepšit příď a mnoha dalšími modifikacemi se snažil ještě zvýšit její rychlost.

Na favoritku favoritek totiž před rokem při své premiéře dotírala americká maxijachta Comanche. „Tohle byl náš nejtěžší závod,“ vydechl si tehdy vítězný kapitán Mark Richards, jenž v roce 2012 triumfoval v závodě dlouhém 628 námořních mil (zhruba 1 163 kilometrů) v traťovém rekordu jeden den, 18 hodin, 23 minut a 12 sekund.

Jenže letos jeho posádka famózní bilanci nevyšperkuje, hned první den musela odstoupit kvůli roztržené hlavní plachtě a vrátit se do Sydney. Regatu začal skvěle Comanche, který nedávno vylepšil vzdálenostní světový rekord na 24 hodin. Stejně jako při minulém startu se pod bouřlivou australskou oblohou rychle ujal vedení.

Podle expertů mu druhý den závodu neměly sedět podmínky, kapitán Comanche Ken Read však nevlídné prognózy odháněl: „Pojďme si to ověřit na vodě...“ V divokých vlnách Tichého oceánu ale došlo k jinému zádrhelu - porouchalo se kormidlo. Posádka Comanche se nejprve rozhodla rovněž odstoupit, pak se ale odhodlala závadu opravit na moři a pokračovat. Momentálně je na druhém místě za jinou americkou lodí Rambler 88.

Ze Sydney vyplulo více než sto jachet a předpověď počasí nebyla úplně optimistická, do Hobartu navíc vede zlá trasa. Námořníky děsí hlavně Bass Strait, obávaná a pro jachtaře nebezpečná úžina mezi Austrálií a Tasmánií, kde se potkávají silné proudy, vysoké a ostré vlny se na lodi valí ze všech stran a při frontálním systému jsou velké jako domy.

Závod také zažil několik tragédií, největší v roce 1998, kdy se za bouře potopilo pět lodí a zahynulo šest námořníků. A moře hrozí i jinak, v roce 2008 se novozélandská jachta Georgia potopila po srážce s velrybou a její čtrnáctičlennou posádku zachránili soupeři z jiné lodi.

Čím se ještě závod Sydney - Hobart vedle problémů favoritů zapíše do historie letos?

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: , ,


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze