Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teď mě víc lákají adrenalinové lodě, říká jachtař Křížek

Jachtař David Křížek a jeho skif RS700. | foto: Martina Barnetová

26 2014
Jachtař David Křížek před pár dny vybojoval bronzovou medaili na evropském šampionátu skifů RS700. Teď už se chystá s parťákem Zdeňkem Adamem na mistrovství Evropy katamaránů Tornado, které se koná v Německu.

Když se před pár dny vrátil z evropského šampionátu skifů RS700 v Nizozemí, dvouletému synovi Davidovi, kterého vychovává s manželkou Lucií (bývalou miss ČR 2003 Lucií Váchovou), mohl pyšně ukázat bronzovou medaili. Ta rozšíří hodně bohatou sbírku, ve které má plzeňský jachtař David Křížek už 35 medailí z mistrovství ČR včetně dvaadvaceti zlatých.

„Na katamaránu Tornado jsem byl čtvrtý na světě, na skifu čtvrtý v Evropě, vždycky mi chyběl krůček. To už jsem chtěl prolomit. Všichni se mě ptají na velké plány a oceánský jachting, ale mě teď hodně lákají tyhle adrenalinové lodě. Proto tuhle medaili řadím moc vysoko,“ líčí 42letý Křížek, který v minulosti čtyřikrát obeplul Atlantický oceán.

David Křížek se s těhotnou manželkou vybral na nákupy pro jejich miminko.

Zlato v holandském Bruinesee viselo hodně vysoko?
Bylo daleko. Vítězný Letten je eso, mistr Británie, stříbrný Nolan je zároveň skvělým koučem v téhle třídě a mimo jiné nás bude trénovat na Lipně. Já dlouho ani nevěřil v medaili, podmínky byly pekelné a po dvou dnech jsem byl pořád čtvrtý, navíc zezadu na mě zle dotíral další soupeř.

Kdy se to zlomilo?
Hned v první rozjížďce třetího dne jsem přehnal manévr a převrátil se. To vypadalo zle, ale pořádně jsem se nabudil, loď postavil a vytáhl jsem to v té jízdě ještě na šestou příčku. I tak to vypadalo, že se šance rozplývají. Jenže pak jeden z dalších favoritů zachyboval a otevřela se šance na medaili. Věděl jsem, že soupeře před sebou musím ve zbývajících jízdách dvakrát porazit a ještě být hodně nahoře.

Což se povedlo...
Ale bylo to pořádné drama až do posledních metrů. V poslední jízdě jsem dojížděl druhý za Milanem Hájkem (na ME skončil celkově pátý, pozn. aut.), hlídal si pozici, která zaručovala bronz. Jenže lodě za mnou letěly do cíle s poryvem větru a ukrajovaly z mého náskoku každou vteřinou. Naštěstí už to nestihly.

Ze skifu RS700 teď znovu přesedláte na katamaran Tornado, spolu s dalším Plzeňanem Zdeňkem Adamem se chystáte na červencové mistrovství Evropy v Německu. I tam věříte v medaili?
Je velká potíž vzdorovat posádkám, které trénují denně na moři, objíždí velké regaty. Navíc Zdeněk pracuje v rodinné firmě, jeho časové možnosti jsou omezené a letos prakticky jezdíme jenom závody. Ale chuť máme, nasazení taky a k tomu dobře vyladěnou loď.

Jachtařský server

Plzeňan David Křížek stojí za vznikem internetového serveru www.iregata.cz, který denně přináší novinky ze světa jachtingu. Funguje od listopadu, během půl roku si získal velkou oblibu. „Informovanost o našem sportu nebyla moc velká a věřím, že tady je potenciál. Dnes je návštěvnost serveru okolo 17 tisíc kliků denně. Snažím se o denní aktualizaci z okruhového i námořního jachtingu, souhrn výsledků ze všech kategorií,“ popisuje Křížek.

V květnu jste na Lipně testovali na Tornadu nové australské plachty. Osvědčily se?
Určitě cítíme zlepšení. Už předtím jsme dokázali být hodně silní v silném větru, ale podmínky byly většinou proměnlivé, a to nás trochu sráželo. Teď se to zlepšilo a konečně to v Německu bude přímý souboj s ostatními. Když se zadaří, třeba i ta medaile je možná.

Znáte dějiště šampionátu?
Koná se na severu Německa v Travemünde a bude to obrovský festival jachtingu. Já jsem tam byl před dvěma lety na velké regatě, závody sledovalo 30 tisíc lidí, lodě, které se dostaly do finále, projížděly ve špalírech městskými kanály. Tehdy bohužel tahle masa lidí viděla, jak jsem na startu zůstal stát (smích). Tak doufám, že tentokrát se ukážeme v lepším světle.

Katamarány vás chytly natolik, že jste se stal manažerem dalšího mistrovství Evropy, které se uskuteční příští rok v červnu na Lipně. Už začaly přípravy?
Pracujeme na tom od podzimu, už fungují i oficiální stránky šampinátu www.2015-tornado-europeans.eu. Ve hře bylo víc pořadatelů, mimo jiné egyptský Karnak, proto jsem rád, že vyšlo právě Lipno.

Zvládne takovou akci?
Určitě! Lipno mám rád a na tom našem českém moři se dělá spousta práce, region roste. Jezdíme na regaty po celém světě, teď je čas zorganizovat velkou akci pro ostatní jachtaře u nás. Chci tomu pomoci, jak to půjde. A samozřejmě chci i závodit.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze