Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonečtí házenkáři byli ve druhé lize stříbrní, ale chtěli víc

házená - ilustrační foto

3 2010
Házenkáři ELP Jablonec vybojovali ve druhé lize druhé místo, což je historický úspěch. Trenér František Dědeček ovšem přesto není úplně spokojen.

"Mohlo to být lepší, já jdu do každého souboje s cílem zvítězit," říká Dědeček. "Se sestupující Slavií jsme bohužel prohráli vlastní hloupostí. Když vedete o pět gólů, měl byste vyhrát. A nám se to se Slavií stalo dokonce dvakrát..." Jablonečtí získali v nesmírně vyrovnané soutěži 28 bodů a skončili pouhé tři body za vítěznými Louny.

Dosáhli na něj i přesto, že jim v úvodu jara chybělo až šest hráčů z úspěšné podzimní sestavy. Jarní část navíc zahájili zbytečně vysokou prohrou v Lounech, což nepřidalo hráčům na sebedůvěře.

Velkou postavou týmu byl Michal Heinl, který vstřelil 169 branek a stal se tak druhým v pořadí druholigových kanonýrů. Přitom s Jabloncem v týdnu ani netrénuje, jelikož studuje na ČVUT v Praze.

"Je to nejkomplexnější hráč a tahoun. Prakticky bez tréninku je schopen odtáhnout celý zápas v obraně a ještě být nejlepším střelcem týmu s náskokem větším než 70 branek. Všechny ostatní hráče považuji za obětavé dělníky, kterým se občas daří, jindy méně," popisuje František Dědeček.

V posledních pěti kolech nastupovali za Jablonec samí odchovanci. Na skladbu družstva má trenér Dědeček jednoduchý recept: tým musí být namíchaný, aby tam byli staří i mladí.

"Ti mladí to za starší odběhají, ale v kritických situacích si ještě neumějí tolik poradit." Výhru ano, postup ne ELP Jablonec má jednu velkou výhodu: velkou mládežnickou základnu. Například starší žáci byli letos osmí v České republice. "Za tři roky z nich bude skvělý tým a dorostou do věku, kdy už je můžeme použít pro áčko," míní Dědeček.

"Pokud se zlepší podmínky, házená v Jablonci na tom může být za několik let velice dobře." Svých úspěchů dosáhli házenkáři i přesto, že nemají valnou podporu od města. A že nemají pořádně kde trénovat. Své zápasy hrají v Městské hale, ale aby tam platili tréninky všem týmům, na to nemají peníze.

Připravovat se proto musejí v hale Bižuterie, kde není dostatečně velké hřiště. "Proto musíme hrát při tréninku pět na pět a pak máme v zápasech problém se hrou do plných, když proti nám stojí šest lidí," říká trenér.

Házenkáři se mohou spolehnout na velkou podporu jabloneckého publika. Mají suverénně nejvyšší návštěvnost ve druhé lize a na zápas Českého poháru s Duklou Praha přišlo dokonce 500 diváků! Složení jabloneckého mužstva zůstane i pro příští sezonu stejné.

Přibude ještě jeden nový pivot, jehož totožnost zatím trenér tají. A ambice pro další ročník ve druhé lize? Jednoznačné. "Chceme vyhrát," říká kouč Dědeček.

Jedním dechem však dodává, že postoupit do první ligy se svými svěřenci nechce. "Bohužel první liga se hraje po celých Čechách a Moravě, což nezvládneme," tvrdí František Dědeček.

"A není to jen o penězích. Představte si, že hrajete v Ostravě v šest večer, pak jedete šest hodin zpátky a v šest ráno máte jít do práce. To nejde. Naši hráči jsou nadšení amatéři." Michael Havlen

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze