Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová, Moravec, Šlesingr, Vítková. Jablonec vítá hvězdy biatlonu

CELÁ PARTA POHROMADĚ. Na slavnostním galavečeru se sešla celá česká reprezentace. Zleva dole Jitka Landová, Gabriela Soukalová, Barbora Tomešová a Veronika Vítková, nahoře Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík, Michal Krčmář, Ondřej Moravec a šéf novoměstského Světového poháru Vlastimil Jakeš. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

25 2015
Vítejte doma, biatlonoví šampioni! Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Šlesingr. Mistři světa z nedávného šampionátu ve Finsku budou ozdobou středeční biatlonové exhibice v Jablonci nad Nisou, která znamená rozlučku s další veleúspěšnou sezonou české reprezentace.

„Druhé místo žen a páté místo mužů v hodnocení národů je nejlepším důkazem našich fantastických výsledků. Jsem rád, že jejich strůjce můžeme znovu přivítat na závěrečné exhibici v Jablonci,“ říká Jan Matouš, šéf pořadatelského klubu SKP Kornspitz Jablonec, který je výhradním dodavatelem reprezentačního týmu.

I přes teplé počasí posledních dní se v jabloneckých Břízkách podařilo uchránit zásoby technického sněhu. V pondělí je z hromad rozhrnovali po areálu a vytvořili tak kolečko o délce zhruba 800 metrů. „Diváci z tribuny uvidí téměř na celou trať, takže můžou sledovat biatlonisty stále v akci,“ uvedl Matouš.

Oproti loňsku, kdy nebyl téměř žádný sníh a závodníci museli přeskakovat z normálních lyží na kolečkové, se letos pojede regulérní vyřazovací závod: takzvaný supersprint. Nejprve budou na programu kvalifikační jízdy a poté finále.

„Počítáme i s dobíjením, ale jenom šest ran a případně trestné kolo,“ uvedl Jan Matouš k pravidlům. Vítězové získají titul mistrů republiky, jelikož akce není jen exhibicí na závěr sezony, ale také domácím šampionátem.

Na start se postaví asi dvacítka mužů a kolem 15 žen. Kromě absolutní české elity se v Jablonci představí i kompletní juniorská reprezentace a nejlepší dorostenci.

Biatlonisté jsou sice utrmácení po dlouhé sezoně, ale čas na jablonecké závody si přesto najdou. Žádná z hvězd se z účasti neomluvila. Jedinou otázkou je start Jaroslava Soukupa, který při finále Světového poháru v Chanty-Mansijsku onemocněl.

„Závodníci v minulých letech viděli, že na tuhle akci chodí obrovské množství lidí, kteří jim chtějí poděkovat. A oni sami si to pokaždé užijí,“ řekl Jan Matouš z domácího oddílu.

Nic lehkého biatlonisty dnes v Jablonci určitě nečeká, protože sníh bude v teplém počasí hodně těžký. Pořadatelé ho však na trati určitě udrží a ještě ho chemicky ošetří.

V minulých dvou letech panovala při biatlonové rozlučce fantastická atmosféra a naproti střelnici se tísnilo kolem 1500 nadšených diváků. „Očekáváme podobnou návštěvu, což je trochu problém, protože areál není nafukovací. Ale snažíme se pro fanoušky vymyslet další prostory,“ ujistil Matouš.

Součástí programu bude i autogramiáda biatlonových hvězd, vstup je zdarma. Nástřel začíná v 16.00, vlastní závod v 16.40.Najdete na iDNES.czmobilní verze