Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skoky, triky a drsné souboje. Jablonec uvidí světový fourcross

Tomáš Slavík představuje trať v Jablonci nad Nisou, kde se pojede závod světové série ve fourcrossu JBC 4X Revelations. | foto: ČTK

22 2014
Velké skoky, krkolomné předjížděcí manévry, drsné souboje loket na loket a pořádná dávka adrenalinu. To vše slibuje druhý ročník závodu světové série fourcrossařů JBC 4X Revelations, který vypukne v sobotu v Jablonci. V bikeparku na Dobré Vodě se představí nejlepší světoví závodníci v čele s domácím jezdcem Tomášem Slavíkem, který je zároveň hlavním pořadatelem závodu.

„Loňský rok ukázal, že naše akce dokáže lidi skvěle oslovit. Prožil jsem tehdy skvělý závod, vlastně nejlepší v kariéře,“ vzpomíná Slavík na loňský jablonecký podnik, který vyhrál.

Celý svět před rokem oblétly záběry efektního předjížděcího triku českého jezdce Michala Marošiho na dřevěné stěně, na internetu je vidělo několik milionů lidí. I to přispělo k popularitě jabloneckého závodu. Na ten letošní se chystají opět ti nejlepší. Kromě dvojnásobného mistra světa Tomáše Slavíka například Švéd Felix Beckeman nebo Francouz Quentin Derbier.

„Zapomínat nesmíme ani na české jezdce, třeba na Michaela Měchuru, s nímž jsem na letošním mistrovství světa bojoval o první místo,“ připomíná Slavík. Skloubit pořádání závodů s rolí elitního závodníka je pro něj velká zátěž. „Jsou to takové dva full time džoby naráz. Vstávám v šest, vyřídím pracovní maily, jdu trénovat, pak zase sedám k počítači, znovu na trénink a večer jsem vyřízený,“ popisuje Slavík poslední dny příprav.

Trať na Dobré Vodě má být letos ještě atraktivnější, veškeré souboje bude navíc možné sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách. Připraven je i doprovodný program včetně exhibičního leteckého vystoupení v podání RedBull Flying Bulls.

Pořádání světového závodu fourcrossařů vyjde na několik milionů korun, na organizaci se podílí zhruba osmdesátičlenný štáb pořadatelů.
Elitní jezdci se začnou do Jablonce sjíždět ve čtvrtek, kdy jsou na programu první oficiální tréninky.

V pátek se jede kvalifikace po jednotlivcích, z níž vzejde 64 nejlepších jezdců pro sobotní závod. Ten se jede KO systémem po čtveřicích, dva nejlepší vždy postupují dál. Sobotní program začne v 15 hodin. Vlastní závod startuje v 18.00, tedy v době, kdy bude na nedalekém stadionu Střelnice v plném proudu úvodní zápas první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Brnem.

O víkendu se navíc v Liberci koná hudební festival Benátská, takže fourcross má velkou konkurenci. Pořadatelé se však nebojí, že by to mělo znamenat odliv diváků. „Náš termín byl daný sedm měsíců dopředu, ten fotbalový jsme se dozvěděli na poslední chvíli. Bohužel je to trochu komplikace. Jsem ale přesvědčen, že k nám přijde víc diváků než na fotbal,“ říká Tomáš Slavík.

„Vloni jsme měli na svahu šest tisíc lidí, letos bychom chtěli tento počet navýšit možná až k deseti tisícům. „Vzhledem ke kolizi s fotbalem a k objížďkám v různých částech města se dá očekávat hustá doprava. Pořadatelé JBC 4X Revelations proto žádají návštěvníky, aby přijeli s dostatečným předstihem a nechali auta na záchytných parkovištích.Najdete na iDNES.czmobilní verze