Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zapálený mormon si má podmanit NBA. Stane se novou hvězdou Utahu?

Jabari Parker v dresu Duke smečuje do koše univerzity Elon. | foto: AP

23 2014
Do zámořské basketbalové NBA se chystá nová hvězda. Jabari Parker disponuje výjimečným ofenzivním talentem a při nadcházejícím draftu by měl být vybrán do třetího místa. Přesto se nejedná o typickou star. Víc než basketbal pro něj znamená mormonská víra. Není divu, že po něm mocně touží v Utahu.

Salt Lake City v americkém státě Utah je centrem mormonské církve. Utah Jazz je místní basketbalový tým, zoufale toužící po nové hvězdě, která by se stala tváří organizace. Jabari Parker je vycházející hvězda a zapálený mormon. Vzájemné spojení by bylo určitě ideální kombinací.

Je tu však jeden podstatný problém. Utah disponuje v nadcházejícím draftu “až“ pátým výběrem. A v té době už bude Parker patrně v zákulisí pózovat v kšiltovce jiného týmu.

Mormoni v NBA

Jabari Parker se do konce tohoto roku pravděpodobně stane nejslavnějším aktivním basketbalistou vyznávajícím mormonskou víru, v NBA však má konkurenci.

Stejně jako Parkera by Utah Jazz rádi získali i Jimmera Fredetteho. Vyhlášený kanonýr se zatím ve slavné soutěži moc neprosadil, jeho věhlas mezi souvěrci však nevymizel, a tak Fredette zůstává potenciálním tahákem pro fanoušky.

V NBA pak působí ještě Fredetteho někdejší spoluhráč z utažské univerzity BYU Brandon Davies. Toho však po první sezoně v dresu Philadelphia 76ers čekají tvrdé boje o udržení se mezi příslušníky elitní ligy.

Jedná se totiž o mimořádný ofenzivní talent. Parker je ryzí skórer, který je schopný ničit soupeře spolehlivě odkudkoliv, což dokládá jeho devatenáct bodů na utkání na prestižní univerzitě Duke.

Ideálně při tom kombinuje technickou i silovou hru. Navzdory znatelným nedostatkům v obraně je považován za nejjistější volbu, někteří v něm dokonce vidí potenciální jedničku draftu.

Devatenáctiletý basketbalista přitom dlouho zvažoval, že si vstup mezi basketbalovou elitu ještě o rok odloží. Lákalo ho totiž vydat se na mormonskou misii a šířit svou víru mezi ostatní. Nakonec se přeci jen rozhodl podat přihlášku do náboru talentů, jasně však dává najevo, že víra je pro něj nejvíc.

„Basketbal je to, co dělám, ne to, kdo jsem,“ vykládá basketbalista, který ve svém batohu kromě basketbalových bot, trička a trenek nosí také brožované vydání Knihy Mormonovy. „Cítím velkou odpovědnost být dobrým příkladem. Vím, že je na mě upřena velká pozornost.“

Početná mormonská komunita v Salt Lake City by si teď nepřála nic jiného, než aby se Parker stal novou tváří Utahu Jazz a stal se příkladem pro jejich děti. Musejí však doufat, že se vedení týmu povede snaha posunout se na draftu výše.

Je jisté, že se o to Jazz snaží.Najdete na iDNES.czmobilní verze