Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Já i otec teď jdeme každý jinou cestou, říká Záhrobská

Šárka Záhrobská se stříbrnou medailí z MS 2009 | foto: Archiv Šárky Záhrobské

9 2009
Má všechno, co potřebuje a v únoru chce uspět na olympiádě. Lyžařka Šárka Záhrobská vstupuje do důležité sezony poprvé bez otce, který ji coby trenér přivedl ke třem medailím z mistrovství světa, včetně té nejcennější. "Otec mě hodně naučil a dal. Ale odteď jdou naše každý jinou cestou," říká čtyřiadvacetiletá slalomářka.

Šárko, postrádáte proti minulým sezonám vůbec něco?
Já myslím, že vůbec nic. Shodli jsme se na tom, že otec teď může dát v přípravě bratrovi víc, než mě. Hodně mě naučil a za ta léta mi hodně dal. Já vím, co mám na lyžích dělat. A co se týče jízd, mám zpětnou vazbu v kameře, odkud mohu dělat analýzy.

Je to pro vás nová výzva?
Ano. Mám ráda výzvy a myslím, že změna mi může jen prospět. Nejsem typ člověka, který dokáže dělat věci dlouho stejně. Hledám, jak věci vylepšit. Také si nemyslím, že bych opouštěla rodné hnízdo.

Šárka Záhrobská

S tátou jste tedy za celé léto nepromluvila?
Ne. Naše týmy se rozdělily a každý jde svou cestou. S otcem nekonzultuji nic, co se týká tréninku. Jen manažerské a sponzorské věci. Ani můj program spolu neprobíráme.

Jak tedy probíhá letní příprava?
Běží naprosto normálně. Od května jsme se snažili trávit každý měsíc dva týdny na lyžích. Trénovali jsme na rakouských ledovcích, ale také ve Švýcarsku. V srpnu jsem trénovala v lyžařské hale v Nizozemsku. Myslím, že mám podmínky srovnatelné s konkurenčními týmy - například Rakouskem, Francií, Itálií. Na lyžích musím pracovat víc než na kondici. Dospěli jsme na úroveň, že síly, dynamiky a rychlosti mám dost. Ale je třeba pracovat na technice. A také testujeme lyže.

Jaká bude závodní sezona?
Plánuji ji zahájit 24. října obřím slalomem v Söldenu. I letos se chci zaměřit hlavně na slalom a obří slalom. Pokud to bude programově vycházet, chtěla bych zapojit také superobří slalom a superkombinaci.

Říkala jste, že síly máte dost. Můžete uspět i v obřím slalomu?
Děláme vše pro to, abych byla v obřáku stejně úspěšná jako ve slalomu. Ale nepočítám, že bych vyhrávala letos, to je běh na dlouhou trať. Je třeba si dávat reálné cíle. Ale chtěla bych se pohybovat v losované patnáctce.

Jak moc se trénujete sama a jaký má na tréninku podíl kondiční trenér Antonín Strach?
Technika je víc v mé režii, hodně ji konzultujeme na videu. Lyžování se neustále vyvíjí, je třeba pořád přemýšlet. Nelze trénovat stejně jako loni. A co se týká kondiční přípravy, tu nechávám na Tondovi.

Šárka Záhrobská

Otec vám dělal i servismana, jak je to teď?
Milošovi (Macyhtkovi) to jde velmi dobře. Hodně času tráví ve firmě Head, kde se o něj starají zkušení servismani. Všichni ho velmi chválí. I já z toho mám velmi dobrý pocit. Lyže mám na trénink připraveny kvalitně. Tátu zastoupil velmi dobře.

Slalomové lyže máte prý delší.
Ano, o pět centimetrů. Mám z nich lepší pocit. Loni jsme se příliš netrefili, nedokázala jsem se s nimi sžít. Tyhle mají jiné krojení, jinou konstrukci, jsou z jiného materiálu. Ale pořád ještě trénujeme, vybíráme. Ale musím říci, že ve firmě Head máme výborné zázemí.

Říkáte špatné lyže, když jste na nich skončila druhá na mistrovství světa?
Zase tak špatné nebyly (úsměv). Vyhrála jsem na nich i premiérový závod SP v Aspenu. A ve Val d´Isére na mistrovství světa mi přálo i štěstí.

K Headu teď přichází i vítězka SP Lindsey Vonnová. Změní se vaše pozice?
Nezmění. Head je velká firma, dokáže vytvořit podmínky pro Vonnovou tak, aby se neseškrtaly podmínky ostatních závodnic. Navíc já jsem tam mezi třemi nejlepšími ženami, které Head má. Ale v nadsázce říkám, že teď budeme mít Lindsey více pod kontrolou (smích). Pokud mě bude porážet, řeknu si, že to není v lyžích.

A co vrchol sezony, olympijské hry? V Turíně jste bydlela samostatně, chystáte totéž i tentokrát?
Tentokrát neplánujeme nic speciálního, budu bydlet v olympijské vesnici. Předběžně jsem se rozhodla, že z programu vynechám superkombinaci. Nikdy není nic definitivní, ale počítáme s tím takto. Superkombinace je na začátku a zbytek na konci her. Není nejlepší jezdit olympiádu celý měsíc. Chci se koncentrovat především na slalom a obřák. Tohle oželím a myslím, že toho nebudu nijak zvlášť litovat. Olympiáda bude psychicky náročný a ohromně důležitý závod. Protože můžete vyhrát Světový pohár nebo mistrovství světa. Ale medaili z olympiády si bude pamatovat každý. Proto budu chtít uspět.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze