Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat turnaje WTA do Prahy se povedl. Přesun na Štvanici se nechystá

Kateřina Siniaková ve čtvrtfinále Prague Open | foto: ČTK

4 2015
Návštěvnost přes 15 tisíc diváků, šest Češek ve čtvrtfinále, domácí vítězka. Návrat tenisového turnaje WTA do Česka po pěti letech skončil úspěchem.

Působilo to jako splněný sen pořadatelů. Na zaplněné tribuny svítilo slunce. V napínavém, byť tenisově ne až tak pohledném finále se přetahovaly dvě Češky. A nakonec vyhrála Karolína Plíšková, tenistka z pořádající Sparty.

„Jsem velice spokojená,“ říkala ředitelka turnaje Petra Černošková. Ale nebyla sama. Supervizorka turnaje Kerrilyn Cramerová z WTA rovněž chválila: „Fantastický týden. Skvělá nová událost v kalendáři WTA. Všechno běželo tak hladce. Bylo to skvělé a těšíme se na návrat za rok,“ řekla na Facebooku turnaje J&T Banka Prague Open.

Na finále dorazil i druhý muž ve vedení ženského okruhu, Laurence Applebaum, který poté organizátorům předal plaketu s nápisem „Vítejte v rodině WTA“.

Praha se natrvalo vrátila na mapu nejprestižnější série turnajů. „Licenci máme napořád. Turnaj můžeme dělat, jak dlouho chceme,“ řekla Černošková. Smlouvu s titulárním partnerem J&T Bankou mají pořadatelé uzavřenou na tři roky.

Fotogalerie

Letošní ročník jim ukázal, že pražský podnik má smysl. Perfektní počasí nepřálo turnaji po celou dobu, i tak se areál spolehlivě plnil diváky. V závěrečných dvou dnech dokonce museli organizátoři brány uzavřít, kapacita centrálního kurtu (2 500) se totiž naplnila, ačkoliv to bylo vždy až po oficiálním začátku úvodního zápasu.

I proto mezi hlavní plány do budoucna patří navýšení kapacity - a nejen u tribuny na hlavním dvorci. „Uvažujeme o tom, že bychom udělali ještě jeden hrací kurt a navýšili kapacitu na kurtech 1 a 2. Když hrály české hráčky, tak byl zájem velký,“ přemítala ředitelka turnaje. „Je to na zamyšlení, i když nejsme snílci a víme, že nebudeme mít každý rok šest Češek ve čtvrtfinále.“

Řada fanoušků se však podivovala, proč se turnaj hraje v komornějším areálu na Spartě, a ne na Štvanici, kde pojme centrální kurt pět tisíc diváků. „Turnaj je Sparty. A mám pocit, že náš areál je daleko lepší,“ vysvětlovala Černošková. „Centr na Štvanici je zchátralý, je tam neregulérní povrch, parkování je tam ještě třikrát horší než tady.“

A tak lze do budoucna počítat se zachováním místa, termínu, pravděpodobně i vstupného zdarma. A snad s ještě silnější hráčskou základnou.

Letos oproti původním plánům nedorazila ani jedna tenistka z elitní desítky, na příští rok mají pořadatelé předběžnou domluvu se světovou čtyřkou Petrou Kvitovou. Možná však budou muset některou z českých elitních hráček obětovat -kromě Kvitové útočí na top 10 i Karolína Plíšková a Lucie Šafářová, z elitní desítky však na turnaji může nastoupit jen jedna tenistka. „Která se dřív nahlásí, ta dřív bere,“ popsala Černošková. Až v případě odhlášení se otevírá možnost pro jinou hráčku z elitní desítky.

Letos sice tenistka z top 10 chyběla, i tak turnaj nabídl silnou konkurenci. „Říkali jsme si: chudery Češky. Ale jsem ráda, že se v turnaji dokázaly naše holky prosadit,“ pochvalovala si Černošková.

A už nyní přemýšlí, jak za rok letošní úspěch zopakovat...Najdete na iDNES.czmobilní verze