Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Genový doping je horší, upozorňuje lyžařská legenda Kostelič

ZASLOUŽENÝ ÚSMĚV. Ivica Kostelič, chorvatský vítěz slalomu ve Wengenu (vpravo), v cíli pochopitelně hýří dobrou náladou. | foto: Reuters

23 2015
Právě toto pondělí má velký den, oslavuje šestatřicáté narozeniny. Nikoli ovšem v rodném Záhřebu. Chorvatský sportovní hrdina Ivica Kostelič, majitel čtyř stříbrných medailí z olympijských her od Turína 2006 až po Soči 2014, přičemž do jeho sbírky patří i tři kovy všech barev ze světových šampionátů, odcestoval koncem minulého týdne za závody Světového poháru do Ameriky.

„Bude to moje nejkratší severoamerické turné, v pátek a v sobotu pojedu v Lake Louise sjezd a v neděli super-G, do té doby tam budu trénovat. Tréninky a závody v rychlostních disciplínách potřebuju kvůli kombinaci, prvního prosince jsem zpátky,“ citoval záhřebský deník Jutarnji list Kosteliče, jehož neméně úspěšná sestra Janica ukončila kariéru v roce 2007.

Radost udělal svým příznivcům už začátkem jara, když oznámil, že si kariéru ještě prodlouží. Minulá sezona pro něj nebyla bůhvíjaká, přesto se jednou dostal na pódium, když v polovině ledna skončil ve Wengenu třetí právě v kombinaci, své nejsilnější disciplíně.

V jeho rozhodování možná sehrála roli i skutečnost, že se mezinárodní federace FIS vrátila k udělování tzv. malých glóbů za vítězství ve Světovém poháru v kombinaci.

„Samozřejmě jsem to přivítal. Naštěstí se Rakušan Marcel Hirscher, celkový vítěz Světového poháru, stal i mistrem světa v kombinaci, takže tuhle disciplínu nezruší. Ale uvažovalo se o tom,“ vysvětlil chlapík, který posbíral v závodech Světového poháru 26 vítězství a celkem šedesátkrát vystoupil na pódium.

Umístění ve slalomech FIS jej nevzrušují

Do nové sezony Kostelič nevstoupil zrovna s fanfárami, o předminulém víkendu obsadil ve slalomech FIS v Rakousku 21. a 22. místo, přičemž ve druhém závodě zůstal přes tři vteřiny za vítězem. Velkou váhu tomu však nepřikládá.

„Taková umístění mě moc nevzrušují. Slalomové tratě nebyly náročné a lyžaři, kteří na nich jezdí, se orientují právě na tyto závody. Po dobré přípravě je celá chorvatská reprezentace schopná jezdit hodně rychle, ale je těžké vyhrávat v poli lyžařů, kteří se na těch tratích cítí jako doma. Myslím, že v seriálu Světového poháru to bude jiné.“

Také jeho mysl zasáhly teroristické útoky poslední doby, přesto se nevyhýbá cestování letadlem. „Podobné věci jsou pokaždé v hlavách cestujících. Jedno je ale jasné - svět, a tudíž taky sport, se kvůli tomu nezastaví. Nemůže se zastavit,“ pokýval hlavou.

Vodu pije jen z vlastní lahve

Nejlepší muž v historii chorvatského lyžování přiznal, že dopingový skandál, který otřásá světovou atletikou, jej zaskočil. „Je to hrozné a smutné, právě doping je jedna z věcí, které ničí sport. Ale obávám se, že nás čeká ještě něco horšího - genový doping, který prakticky nelze odhalit. To bude doslova metla. Jen si představte, že některé země budou se svou technologií o velký krok před ostatním světem. Je třeba proti tomu bojovat,“ přemítal.

Sám si kvůli hrozbě pozitivního nálezu počíná velmi obezřetně. „Lékařský tým našeho svazu dbá, aby všechny přípravky, které používáme, byly čisté. Často je to obtížné, protože stejné léky nebo potravinové doplňky v Evropě a Americe mají odlišná složení. Proto používáme jen ty od prověřených výrobců. Ale základní kroky stejně musím udělat sám - na jakýchkoli závodech piju vodu pouze z lahve, kterou jsem si sám otevřel,“ přiblížil.

S jakými cíli tedy Kostelič vstupuje do sezony? „Ve slalomu se chci oproti loňsku posunout dopředu, do první patnáctky. Ale v kombinaci chci víc. Vyčkejme na první závody, abych viděl, jak vysoko si ty cíle můžu postavit,“ pravil a odpovědi na otázku, jestli nyní jde o jeho poslední americké turné, se vyhnul. „Možná. Ale do Ameriky se budu vracet, byť jako turista.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze