Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ivančev prošlápl do Plzně cestu dalším srbským házenkářům

Milan Ivančev z Plzně v souboji s hranickým Liborem Horutem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

29 2016
Pobytu v rakouských Alpách s mistrovským Talentem jsem nemohl nevyužít k rozhovoru s Milanem Ivančevem. Srbský házenkář je v Plzni od loňského podzimu, ale moc se toho o něm neví. A to ještě během srpna dostane dva mladé srbské spoluhráče – Mihajlo Mitiče a Luku Stojanoviče.

Ivančev si k povídání vzal na pomoc Davida Poloze, aby překládal do angličtiny. Nakonec jsme ale mluvili převážně směsicí slovanských jazyků. „I na hřišti jsem se s klukama poměrně brzy domluvil, rozumím česky. A když se náhodou vyskytne problém, pomůže mi David anglicky,“ mrkne na vedle stojícího Poloze. „Učím se od něho.“

Srbský házenkář nedávno prodloužil s mistrovským Talentem smlouvu o jeden rok. „Neuvažoval jsem o tom, že bych šel jinam,“ popisuje Ivančev, kterému v Plzni přezdívají Jugo. A když má říct proč, použije svoje nejčastější slovní spojení: „Žádný problém.“ Ještě má tedy v oblibě jedno sprosté slůvko, ale to nelze publikovat.

Srbové v Plzni

Milan Ivančev 30 let Přišel loni v září, měl za sebou angažmá i v Íránu. Hrál za Suboticu, Zrenjanin, Čačak, CZ Bělehrad, Čelik Zenica (Bosna) i Selfoss (Isl.)
Mihaljo Mitič 20 let Naposledy hrál za Željezničar Niš. Pravá spojka je momentálně s reprezentací na MEJ v Dánsku.
Luka Stojanovič 18 let Talentovaný mladík z Leskovace, nastupuje na postu střední spojky.

Ivančev říká, že je v Plzni po všech stránkách spokojený. „Město jsem si zamiloval. Našel jsem si spoustu nových českých přátel. Cítím se jako Plzeňák,“ říká. Se spoluhráči občas vyrazí i na pivo.

„Plzeňské pivo je super. U nás je nejlepší Jelen, Ožujsko nebo Karlovačko, ale tomu vašemu se nevyrovná,“ usmíval se při hodnocení pivních moků a pokusil se i o srovnání házenkářských soutěží. „Česká a srbská liga? To vyjde zhruba nastejno,“ tvrdí Ivančev.

Před příchodem do Čech si vyzkoušel exotické angažmá v Íránu. „Tam je to s kvalitou horší. Dobré jsou jenom dva tři kluby, z toho jeden je nároďák,“ popisuje Ivančev, I on se chystá na ME, ale do 18 let. jenž má srbský i chorvatský pas. Narodil se v Šibeniku a žije v Novém Sadu, sestru má u Poreče, kde hrál Talent v minulé sezoně Pohár EHF. „Jsem napůl Srb a napůl Chorvat. A teď vlastně i Čech,“ rozesměje se.

V této sezoně nemusí být v Plzni sám, o angažmá v česko-slovenské interlize vážně uvažuje i jeho přítelkyně Diana, dosud házenkářka srbského Zrenjaninu. „Má nabídky z Poruby a pražské Slavie,“ nemá Ivančev strach z toho, že by byl pod dozorem. „Zkusíme to rok a uvidíme, možná tady zůstaneme delší dobu.“

Přestože už toho Ivančev s házenou zažil hodně, mistrovský titul slavil až letos s Talentem. „To byla paráda,“ zasní se, ale vzápětí nezapomene dodat, že jako mladý zažil i úspěchy na mezinárodní scéně.

„Mám ale zlato z juniorského mistrovství Evropy i světa,“ tvrdil 30letý házenkář. Vedle stojící Škvařil s Polozem brali jeho slova s rezervou. „To si musíme ověřit.“ Srbové skutečně vyhráli v Bělehradu 2004 domácí Euro i o rok později šampionát v Kataru.

Před rokem Ivančeva ještě soustředění v Alpách minulo, protože na západ Čech přišel až v září. Spoluhráči si ho na tréninku dobírali tím, že je to jeho první letní příprava snad po pěti letech. Znát to ale nebylo, tvrdou dřinu snášel v pohodě.

„Všechno zvládám. Tréninky jsou super, Pavel Kleisner je dobrý kondiční kouč,“ usmíval se Ivančev na konci soustředění. A nutno říct, že během pobytu v Alpách často bavil i spoluhráče. Zejména zkomoleninami českých slov.Najdete na iDNES.czmobilní verze