Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Devadesát karafiátů pro jubilanta Mrázka, hvězdu basketbalových hřišť

Ivan Mrázek (v saku) coby trenér Zbrojovky Brno | foto: Archiv I. Mrázka

18 2016
Svůj život zasvětil basketbalu. Sportovní kariéru pak spojil především se „svým“ Brnem a samozřejmě československou reprezentací. Řeč je o legendárním Ivanu Mrázkovi, který slaví ohromné životní jubileum - 90 let.

Přesně před 90 lety, 18. ledna 1926, se narodil jeden z nejlepších basketbalistů československé historie. Basketbal měl velké štěstí, že se Ivan Mrázek rozhodl vyměnit plavecký bazén za hřiště s dvěma koši. Kdyby tento krok neudělal, kdo ví, jak by to dopadlo s prozatím jediným titulem mistrů Evropy pro československý a český basketbal.

Na šampionát 1946 do Ženevy odcestoval s basketbalovým týmem jako jeden z jeho nejmladších členů. Vždyť mu tehdy bylo pouhých 20 let.

I když Čechoslováci na prvním poválečném mistrovství nepatřili mezi favority, probili se až do finálového klání. Italy v něm dokonale zaskočil právě Ivan Mrázek, který rozhodl o československém zlatém triumfu.

„Vyhráli jsme o koš. Několik vteřin před koncem jsem doskočil a dal dva body,“ vzpomíná na silný okamžik v publikaci o historii československého basketbalu Nebáli se své odvahy.

NEPOUŽÍVAT Ivan Mrázek (vpravo) coby reprezentační kapitán

Ivan Mrázek (vpravo) coby reprezentační kapitán

Takový zážitek na úvod kariéry se v následujících letech jen těžko překonává. Ivan Mrázek, ale zářil v evropském basketbalu dál. Ještě třikrát vystoupal těsně pod vrchol, když na evropských šampionátech 1947, 1951 a 1955 slavil s československým národním týmem stříbro.

Ona slastná chvíle se zlatem na krku byla nejblíže v roce 1951 v Paříži. Finále se Sovětským svazem však Čechoslováci ztratili v posledních vteřinách.

Částečnou náplastí na prohrané finále mohl být pro Ivana Mrázka titul nejužitečnějšího hráče (MVP) celého šampionátu. Zcela jistě by ho ale vyměnil za zlatou medaili pro celý tým, jehož úspěch řadil vždy na první místo.

Ivan Mrázek hned třikrát startoval pod pěti olympijskými kruhy, dvakrát jako hráč v letech 1948 v Londýně a 1952 v Helsinkách a v roce 1960 v Římě už dovedl československý národní tým k dosud nejlepšímu umístění na olympijském turnaji - pátému místu.

NEPOUŽÍVAT Basketbalová sestava Sokola Brno. Ivan Mrázek vlevo nahoře.

Basketbalová sestava Sokola Brno. Ivan Mrázek vlevo nahoře.

NEPOUŽÍVAT Ivan Mrázek v časech hráčské kariéry v Sokole Brno

Ivan Mrázek v časech hráčské kariéry v Sokole Brno

Brněnský rodák tak dokázal převést své vůdcovské schopnosti ze hřiště na lavičku. Zbrojovku Brno dovedl hned k šesti mistrovským titulům, což je přesně tolik, kolik se stejným celkem získal jako hráč.

Zbrojovka navíc za éry trenéra Mrázka sahala hned dvakrát po titulu mistra evropských zemí, ale ani v jedné finálové účasti neuspěla. Úspěšná vystoupení po celé Evropě ve druhé polovině šedesátých let korunoval Ivo Mrázek se Zbrojovkou v roce 1969 druhým místem na Interkontinentálním poháru v USA.

V letech 1969-70 si po invazi sovětských vojsk vyzkoušel i zahraniční trenérské angažmá v Padově.

Za svůj basketbalový um a službu československému basketbalu byl Ivan Mrázek oceněn i po skončení kariéry. V roce 2001 obsadil za Jiřím Zídkem starším a Kamilem Brabencem třetí místo v anketě o basketbalistu století. O tři roky později vstoupil také do Síně slávy ČBF.

S Mrázkem slaví i basketbal

Bývalí brněnští sportovci a olympionici připravili jubilantovi v pondělí velkolepou oslavu, která v hale Sokola Brno I začne v 16:00 hodin. Ivan Mrázek obdrží 90 karafiátů v barvách Brna a Sokola Brno I.

„Ivan Mrázek se narodil ve stejném roce jako brněnský basketbal. Proto přicházíme s myšlenou uctít toto výročí jako rok brněnské košíkové,“ řekl hlavní organizátor akce Vladimír Koudelka.

NEPOUŽÍVAT Ivan Mrázek (pátý zprava) s některými ze svých reprezentačních...

Ivan Mrázek (pátý zprava) s některými ze svých reprezentačních spoluhráčů a trenéra Josefa Fleischlingera. Momentka z roku 2006.

Gratulovat mu přijdou gymnastka Věra Růžičková, krasobruslař Karol Divín, cyklisté Franta Jursa a Jiří Daler, plavci Vítězslav Svozil a Josef Nalezený, veslaři Miroslav Knapek a Vojtěch Caska, fotbalisté Rostislav Václavíček, Karel Jarůšek.

A samozřejmě také basketbalisté v čele s kapitánem současného ligového Brna Jaroslavem Prášilem. Se spoluhráči a svými svěřenci už oslavil Mrázek kulatiny v pátek večer na slavnostní večeři v hotelu International.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze