Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zase spolu. Lendl by mi mohl pomoci i na Djokoviče, věří Murray

Ivan Lendl (vpravo) obnovil spolupráci s Andym Murraym. | foto: Reuters

14 2016
Pár měsíců si spolu nevolali. Až ve čtvrtek večer zvedl tenista Andy Murray zase telefon, vytočil číslo Ivana Lendla a zeptal se: Co takhle znovu spojit síly? 56letý Lendl není mužem, který by se pouštěl do věcí bezhlavě. Nejprve se vyptával u členů Murrayho týmu. Jak se Andymu daří? Jak u něj vše funguje? Jakou má motivaci?

Vyspal se, nechal si vše projít hlavou a v sobotu Murraymu napsal: Pojďme do toho.

Po dvou letech se druhý hráč světa bude znovu chystat pod vedením bývalého tenisového krále. Když Lendl vedl Murrayho poprvé, získali dva grandslamy a olympijské zlato. Teď spolu zkusí nabourat suverénní vládu Novaka Djokoviče.

„Prožil jsem s Ivanem dva velmi úspěšné roky. Je cílevědomý a ví, co obnáší vyhrávání velkých akcí. Těším se, až se k mému týmu znovu připojí,“ uvedl Murray.

Úspěchy - a nečekaný rozchod

Svá první čtyři grandslamová finále prohrál. Stejně jako Lendl. Ale pod vedením zachmuřeného kouče nastal v kariéře impulzivního Skota zlom. Na pátý pokus, v boji o titul z US Open 2012, už uspěl.

A tenis zaznamenal revoluci.

Vžil se v něm nový pojem „superkouč“, označující bývalé šampiony, kteří se dali na trénování. Lendl patřil k prvním, následovali ho Becker, Norman, Edberg...

Ivan Lendl  (vpravo) sleduje podání Andyho Murraye.

Právě vztah Lendla s Murraym byl pro ostatní vzorem. Společně prolomili kralování tria Djokovič, Nadal, Federer, dlouholetých grandslamových králů. Pochvalovali si, jak si vzájemně sedí. „Rád s ním pracuju a on se mnou asi taky. Má ten suchý britský humor. Kolikrát si děláme legraci z lidí a oni o tom ani nevědí,“ líčil ostravský rodák pro Magazín DNES.

Ale muž, který nový trend odstartoval, z něj rovněž jako první vycouval. Ač Murray prohlašoval, že by chtěl se stejným koučem vydržet do konce kariéry, v březnu 2014 se jejich cesty nečekaně rozdělily. Lendla unavovalo trmácení po světě, chtěl se věnovat golfu, trápily ho bolavé kyčle.

Teď už má obě operované. Počátkem června nenápadně naznačil: „Když bude správná situace, že by mě to zaujalo, tak bych trénování ještě někdy zkusil.“

Cíl: vyzrát na Djokoviče

Murray zkoušel Lendla oslovit už v minulých letech, ale plácli si až nyní. Skot, který se před měsícem rozešel s trenérkou Mauresmovou, nabídl Lendlovi kompromis ohledně časových závazků: dohodli se na 18 až 20 týdnech ročně, tedy zhruba polovině času, který spolu trávili poprvé. Obnovená premiéra je čeká v londýnském Queen’s Clubu už dnes.

„Vždycky jsem s ním chtěl pracovat znovu. Nepohádali jsme se, neměli jsme žádné neshody,“ řekl Murray. „Ivan je lídr. Má výrazné názory. Vyhrál jsem zápasy, po kterých jsem třeba čekal poplácání po zádech, ale dostal jsem od něj opak. Hodně trenérů vám řekne: Skvělá práce. A nezáleží na tom, jak jste hráli. Ivan to takhle nemá.“

Ivan Lendl (vlevo) a Andy Murray na tréninku v Melbourne.
Ivan Lendl (vlevo) a Andy Murray na tréninku v Melbourne

S Lendlem na tribuně vyhrál Murray 83 procent zápasů. Po rozchodu se dostal do dalších tří grandslamových finále, ale všechna prohrál. Pokaždé s Djokovičem.

„Určitě se o Novakovi budeme bavit. Chci vyhrávat největší akce - a aby se to povedlo, musím ho překonat. Už se blížím. A myslím, že je pár věcí, v kterých mi Ivan pomůže. Snad to tentokrát bude nadlouho.“

Murrayho čtvrteční telefon může zase změnit rozložení tenisových sil.Najdete na iDNES.czmobilní verze