Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vacenovská o olomouckém turnaji: Tak kvalitní konkurence tu ještě nebyla

Iveta Vacenovská | foto: ČAST - František Zálewský

25 2015
Řadu let soupeří Iveta Vacenovská s top hráčkami Evropy i světa. Teď čeká nejlepší českou stolní tenistku další velké měření sil, které se navíc uskuteční na domácí půdě – v Olomouci. Výzva to ale nebude lehká: na turnaj prestižního seriálu ITTF World Tour Czech Open (od zítřka do neděle) totiž míří absolutní světová špička.

Řadu let soupeří Iveta Vacenovská s top hráčkami Evropy i světa. Teď čeká nejlepší českou stolní tenistku další velké měření sil, které se navíc uskuteční na domácí půdě – v Olomouci. Výzva to ale nebude lehká: na turnaj prestižního seriálu ITTF World Tour Czech Open (od středy do neděle) totiž míří absolutní světová špička.

Co jste o krátké dovolené stihla?
Zase tak krátká nebyla. Dopřála jsem si dostatek času na regeneraci po náročném roku. Spíše jsem volno natahovala, jak nejdéle to šlo, abych načerpala dostatek sil na důležitou olympijskou sezonu, v níž bych byla ráda úspěšná. Stihla jsem zajet na více než týden k moři, vyrazila jsem taky do Monaka a projela si poprvé Azurové pobřeží, které se mně velmi líbilo. Jinak jsem hodně času trávila s rodinou, přáteli a právě zmiňovaným odpočinkem.

Program Czech Open 2015

Místo konání: sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci Úterý: exhibice bronzových medailistek z premiérových Evropských her v Baku, Ivety Vacenovské a Renáty Štrbíkové, v obchodním centru Olomouc City Středa – čtvrtek: kvalifikace Pátek – neděle: hlavní soutěž

Příprava na sezonu vám vyšla?
První dva týdny jsem se zaměřila především na fyzičku a postupně přidávala fáze a hodiny za stolem. Hodně se povedl týden v Linci, kde se společně připravovaly české, rakouské a maďarské reprezentace. Teď ladím formu na Olomouc.

Odehrála jste všechny předchozí ročníky Czech Open, i ten první v roce 1999 v Praze, kdy vám bylo třináct let. Vzpomínáte?
Moc dobře si to pamatuji! Byl to zážitek. Dokonce jsem postoupila z kvalifikace a zahrála si s nasazenou jedničkou Li Jia Wei ze Singapuru.

Od roku 2012 se Czech Open hraje v Olomouci. V termínové listině má zvláštní postavení, hraje se na prahu nové sezony. Přesto tento turnaj získává rok od roku na popularitě. Máte ho v oblibě?
Tento turnaj řadím k těm oblíbenějším. Do Olomouce se těším, přestože to pro mě bývá první turnaj po herní pauze a člověk nikdy neví, v jaké formě přijede po zápasovém manku. Ale o to více je člověk motivovaný, čerstvý a má chuť zase hrát zápasy naostro. V Olomouci se mně občas i podařilo uhrát pěkný výsledek jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře. A taky nesmím zapomenout na domácí publikum, které nám pomáhá k lepším výkonům.

Czech Open má skvělé obsazení, především dvouhra žen bude malým mistrovstvím světa. Kromě Číňanek se na startu objeví světová špička. Je to výzva?
Tak kvalitní konkurence v Olomouci ještě nikdy nebyla! Bude to výborně obsazený a hvězdami nabitý turnaj. Fanoušci by si neměli tento pingpongový svátek nechat ujít. Můžou se těšit na řadu skvělých soubojů. V akci budou nejlepší hráči a hráčky z celého světa, které dosud nikdy živě hrát neviděli a kteří už do Česka příště zavítat nemusejí.

Letošní sezona má dva vrcholy, mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu a mistrovství světa družstev v Kuala Lumpuru. Jaké máte cíle?
Výsledky lze jen velmi těžko dopředu odhadovat. Na závěr minulé sezony jsme uspěly jako družstvo v Baku, a tím pádem se od nás bude opět hodně očekávat, což někdy svazuje. Na mistrovství Evropy bych brala jako dobrý výsledek umístění mezi osmičkou nejlepších družstev. Získat medaili jako v Baku, to by byl pro mě velký úspěch. Ráda bych uhrála také kvalitní výsledek v singlu a dostala se poprvé o kolo dál, než je mé dosavadní maximum na mistrovství Evropy. Třikrát jsem postoupila do třetího kola a ráda bych to změnila. A uvažovat o tom, jak to bude na jaře na mistrovství světa družstev, to je ještě opravdu daleko.

Hrajete ve špičkovém evropském klubu Linec AG Froschberg, který je účastníkem Ligy mistryň. Jaké máte ambice?
V Lize mistryň jsme nasazené jako pětky a hlavní cíl bude semifinále.

Blíží se i olympijské hry v Rio de Janeiru. Kudy na ně vede cesta?
Rio je velké lákadlo a pro mě jako sportovce je olympiáda svátek. Cesta vede jedině přes dobré výsledky na turnajích v průběhu celé sezony. Chce to mít dobré postavení ve světovém žebříčku anebo zvládnout velmi těžkou evropskou kvalifikaci. Můj cíl je jasný, chci se do Ria kvalifikovat a udělám pro to maximum.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze