Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Italové zlostně křičí na cyklistu v růžovém, lídr Gira jim nevoní

Alexandr Vinokurov | foto: AP

19 2010
A zase ho nemají rádi. Alexandr Vinokurov, osoba v pelotonu nežádoucí? Pískali na něj, když v dubnu ovládl cyklistickou klasiku Lutych – Bastogne – Lutych. Zpochybnili jeho čistotu hned, jakmile po dvouletém trestu za krevní doping začal opět vítězit.

A teď, když se na Giru d’Italia oblékl do růžového trikotu lídra, italští tifosi po něm pokřikují: "Nebojuješ férově. U nás jsi skončil." U pódia pro premianty dokonce vyvěsili transparent: "Vinokurove, ztratil jsi náš respekt."

Jenže tentokrát, zdá se, je v tom 36letý Kazach nevinně. Emoce rozbouřila víkendová 7. etapa, epická bitva v toskánských kopcích, v dešti, zimě a blátě, po štěrkových cestách Strade Biancha. Etapa, po níž i Vinokurov vyřkl: "To bylo těžší než kostky na Paříž – Roubaix."

Do cíle chybělo 32 kilometrů. Před domácím Nibalim, v té době vedoucím mužem Gira, upadl krajan Scarponi a Nibali se odporoučel i s kolem do příkopu. Nepsané pravidlo pelotonu praví: Pokud upadne muž v trikotu lídra, platí dočasné příměří, neútočí se. Což Vinokurov nedodržel, rozčilují se Italové.

Brzy poté byl u vzniku skupiny favoritů, která unikala Nibalimu i dalšímu Italu Bassovi, jeho týmovému kolegovi z Liquigasu. Jezdci stáje Liquigas připomínají, že se ve 3. etapě zachovali jinak.

Tehdy upadl v růžovém trikotu Australan Evans a oni odmítli na špici pelotonu stupňovat tempo. Vinokurov je zklamal. Kazach se bránil: "Slyšel jsem pád, ale nevěděl, o koho šlo. Pak mi dali informaci, že Nibali zůstal vzadu. Rozhodli jsme se zmírnit tempo, ale někteří cyklisté Milramu začali akcelerovat. To byl i pro mě restart."

V cíli vybojoval růžový dres, Nibali s Bassem ztratili takřka dvě minuty. "Je mi líto, že Nibali upadl v klíčovém momentu," ujišťoval Vinokurov. "Ale v podmínkách, v jakých jsme jeli, je složité být gentlemanem zbylých 30 kilometrů."

Na vlnu kritiky reagoval tím, že po nedělní 8. etapě nehovořil s médii. V poločase Gira vede o 1:12 minuty před Evansem, zatímco Nibali a Basso ztrácejí 1:33 a 1:51 minuty. "Kontroluju si teď jen Evanse, z toho jediného mám doopravdy strach. Z Liquigasu ne," prohlásil s dávkou škodolibosti.

Ale pozor! Posledních 9 dnů Gira bude brutálním testem. "Možná že stoupání třetího týdne budou pro mě v Dolomitech příliš strmá," připouští Vinokurov, který od roku 2006 žádný třítýdenní závod nedokončil. "Rozhodnou mé nohy. A síla mého týmu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze