Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Italky musí vyhrát. To může být naše výhoda, říkají před Fed Cupem expertky

Český fedcupový tým po tréninku na Foro Italico v Římě | foto: Facebook Czech Fed Cup Team

22 2010
Výborné na antuce, týmová hra, skvělý debl a bouřlivá domácí kulisa. To je podle tenisových expertek Denisy Chládkové a Petry Píchalové-Langrové výhoda italských tenistek před víkendovým semifinále Fed Cupu proti českým hráčkám. Ty podle nich nemají co ztratit, pozici outsiderek mohou naopak otočit ve svůj prospěch.

příloha k fed cupu itálie - česko zde

Přes kterou ze soupeřek by měla vést cesta k českým bodům? Přes 15. tenistku světového žebříčku Flavii Pennettaovou nebo světovou sedmnáctku Francescu Schiavoneovou? Nebo rozhodující čtyřhru, jíž vévodí skvělá Roberta Vinciová, v patnácti duelech Fed Cupu neporažená?

Kapitán Petr Pála sleduje trénink svých svěřenkyň na Foro Italico v Římě

Kapitán Petr Pála sleduje trénink svých svěřenkyň na Foro Italico v Římě

Petra Kvitová při tréninku na Foro Italico v Římě

Petra Kvitová při tréninku

"To je těžké. Italky mají aktuálně skvělou formu. Zimní období Pennettaové bylo špatné, ale rozjela se. A Schiavoneová teď vyhrála turnaj v Barceloně," přemítala v rozhovoru pro iDNES.cz Petra Píchalová-Langrová. "Budou obrovské favoritky. V týmových soutěžích se jim nebývale daří, jejich sestava je vyrovnaná."

poslední výsledky

obou týmů:

ITÁLIE

2010 - 1.k. Ukrajina 4:1
2009 - F USA 4:0
2009 - SF Rusko 4:1
2009 - 1.k.Francie 5:0

ČESKO

2010 - 1.k. Německo 3:2
2009 - SF USA 2:3
2009 - 1.k. Španělsko 4:1

Sestavy pro semifinále:

Flavia Pennettaová, Francesca Schiavoneová, Sara Erraniová, Roberta Vinciová -

- Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Lucie Hradecká, Květa Peschkeová

Někdejší reprezentantka a později kapitánka fedcupového týmu vedla český výběr proti Italkám před šesti lety v Lecce. Jediný bod tehdy při porážce 1:3 uhrála Barbora Strýcová.

Z týmu soupeřek pamatuje duel Francesca Schiavoneová. "Dokáže skvěle liftovat a umí soupeřku rozběhat," uvedla Píchalová na adresu devětadvacetileté tenistky.

Česká parta v čele s Lucií Šafářovou to nebude mít v areálu Foro Italico v Římě proti favorizovaným obhájkyním trofeje vůbec jednoduché.

"Italky budou hodně těžit z domácího prostředí," domnívá se další bývalá reprezentantka Denisa Chládková. "Jejich publikum je hodně živé. Po téhle stránce to našim holkám nebude vůbec příjemné."

Navíc se hraje na antuce - nejoblíbenějším povrchu Italek. "Cítí se na něm jako ryby ve vodě," dodává Chládková. "Umějí dlouhé výměny. V těch je přehrát bude velmi těžké."

Základ úspěchu? Udržet vyrovnaný výkon

Přesto právě tyto faktory mohou české tenistky otočit ve svůj prospěch. "Určitě bude hrát roli psychika. Fed Cup je úplně jiná soutěž než běžný turnaj. Na domácí bude vyvíjen obrovský tlak, čeká se od nich jen postup do finále," myslí si.

Co na ně bude platit? "Hlavně udržet vyrovnaný výkon během zápasu. Aby to nebylo nahoru dolů. A ustát to fyzicky. To je základ."

Pro Češky bude plusem i fakt, že už nehrozí pád do baráže. "I proto mohou naše holky hrát uvolněně," podotýká Píchalová. Koho kapitán Petr Pála vybere z tria Lucie Šafářová, Petra Kvitová a Lucie Hradecká do dvouher, ale zatím netuší.

Flavia Pennettaová

Flavia Pennettaová

Francesca Schiavoneová

Francesca Schiavoneová

"Máme vyrovnaný tým. Holky se dokáží podržet a zaskočit jedna za druhou," připomíná situace z minulých duelů v únoru s Německem (nedařilo se jedničce Šafářové a body uhrála Kvitová a Hradecká) či loňského semifinále proti USA (vyhořela Benešová a body přinesla Kvitová se Šafářovou).

Nespornou výhodou pak bude fakt, že Lucie Šafářová letos na turnaji v Římě obě nejlepší Italky porazila. "Na Lucku si budou dávat určitě velký pozor."

Jak dopadne víkendové semifinále Fed Cupu mezi Itálií a Českou republikou?

celkem hlasů: 4131

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:00 24. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

Češky vyhrají 3:2 1440
Italky vyhrají 4:1 1292
Italky vyhrají 3:2 450
Italky vyhrají 5:0 404
Češky vyhrají 4:1 320
Češky vyhrají 5:0 225


Najdete na iDNES.czmobilní verze