Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Italka spadla z kladiny. A vyhrála

Vanessa Ferrariová - Vítězka ženského víceboje na MS v gymnastice Vanessa Ferrariová | foto: Max RossiReuters

20 2006
Aarhus - Verdikt rozhodčích po čtvrtečním finále ženského víceboje na mistrovství světa v gymnastice vyvolal rozhořčení u trenéra rumunských gymnastek Nicolaea Forminteho. Forminte kritizoval vítězství patnáctileté Vanessy Ferrariové, která dostala od rozhodčích v konečném součtu nejvyšší známku, přestože spadla z kladiny.

"Zjevně musíte spadnout z nářadí, abyste získali titul mistra světa. Je to směšné. V celé historii gymnastiky se nikdy nestalo, aby závodník po pádu získal světový titul," rozčiloval se Forminte.

Na tiskové konferenci po závodě dal svou nespokojenost najevo tím, že přišel ke stříbrné Američance Janě Biegerové a ukázal směrem k židli pro zlatou medailistku. "Měla byste sedět uprostřed," řekl.

Šestnáctiletá gymnastka se jen pousmála a nijak jeho poznámku nekomentovala. Stejně jako bronzová Rumunka Sandra Izbasaová odcvičila čtyřboj čistě, ale na italskou reprezentantku to nestačilo. Ferrariová dohnala ztrátu z kladiny a definitivně soupeřky porazila na prostných, kde získala známku 15,500. Ta byla podle Forminteho nadhodnocená.

Na světovém šampionátu se poprvé boduje podle nového systému, který nezná
desítky a hodnotí každý prvek obtížnosti a jeho provedení. Rozhodčí okamžitě vysvětlili, že triumf italské gymnastky dokazuje, jak toto hodnocení oceňuje odvahu k riskování při tvorbě sestav.

Bronzová Izbasaová se do sporu kolem verdiktů rozhodčích nedala vtáhnout. "Pro mě bylo důležité dokázat, že můžu cvičit na všech nářadích a závodit na vysoké úrovni," řekla neutrálně. Pouze na svůj výkon se soustředila také vicemistryně světa Biegerová. "Získat stříbrnou individuální medaili je fantastické, nemyslela jsem si, že bych mohla být takhle vysoko," radovala se.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze