Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irský soud posvětil golf „jen pro muže“, feministky v USA jsou ve střehu

Ženy sváděly boj za rovnoprávnost na golfu i za fašistického Německa, kdy vznikl tento obraz. | foto: Profimedia.cz

11 2009
Zatímco nejlepší golfistky v trikách bez rukávů a krátkých sukních soupeří o tituly v Arábii, vrací se spor o diskriminaci žen v tomto sportu na euroamerickou půdu. Feministky napadly nedávné rozhodnutí irského Nejvyššího soudu a v USA se chystá další atak na nejslavnější turnaj světa The Masters.

Soudní výnos, že v Portmarnock Golf Clubu není porušován irský zákon, znamená, že golfistky mají i nadále přístup na hřiště jen jako hosté ve vyhrazených časech.

Jediná žena v pětičlenném senátu Susan Denhamová hlasovala pro zachování statu quo. "V golfovém klubu se toho děje víc než že se jen hraje. Navazují se tam vztahy a buduje společenství," komentovala rozhodnutí pro agenturu AP.

Hněv a nevoli vzbudil zejména komentář nejmenovaného člena klubu, jenž pro irskou televizi RTE uvedl: "Nechci tam žádné ženy. Hrajou moc pomalu."

Nepomohla ani rezignace

Listopadové události v zemi s tisícem golfových hřišť mobilizovalo ženská hnutí v USA. Bojovnice za rovnoprávnost žen hodlají podniknout nový útok na golfový klub Augusta National, kde se v dubnu koná tradiční Masters.

Feministka Martha Burková, proslavil ji spor o členství v Augusta National Golf Clubu.

Dřímající konflikt o stanovy klubu, které ani tady neumožňují ženám získat členství, vyhrotila bývalá předsedkyně Národního shromáždění ženských organizací Martha Burková před sedmi lety. Protesty vyvrcholily na Masters 2003.

Tehdejší předseda klubu William Johnson zastával od začátku názor, že každý privátní klub by měl mít právo vybírat si své členy. Někteří vážení členové klubu Augusta National s ním ale nesouhlasili a žádali změnu.

US Masters, Augusta National Golf Club - diváci a výsledková tabule.

Padesát ze tří set členů by už tehdy ženy v klubu přivítalo, bývalý šéf výkonného výboru golfového klubu Thomas H. Wayman na konci roku na své členství rezignoval, aby ženy podpořil. Několikaměsíční diskuse ale postupně opadla a nic se nezměnilo.

Veřejné mínění se mění

Ne všechny ženské organizace považují politiku Augusta National za diskriminační. Skupina Independent Women´s Forum nemá nic proti tomu, aby byl golfový klub výhradně pro muže. Jde přece o privátní klub, který je financován ze soukromých zdrojů, a proto má právo rozhodovat o tom, komu udělí členství.

Augusta National je jedním z prestižních golfových klubů na světě. Hřiště navrhli legendární golfista Bobby Jones a věhlasný architekt Alister MacKenzie. Každý rok je dějištěm jednoho ze čtyř velkých turnajů sezony, takzvaných majors – The Masters.

A právě fakt, že se na hřišti Augusta National bojuje o slavné Zelené sako, leží feministkám v žaludku nejvíc. Masters by se podle nich mělo hrát jinde, protože je nepřijatelné, aby tak důležitý turnaj pořádal klub, který podle jejich názoru diskriminuje ženy. Hodlají proto vyvinout tlak na PGA Tour, což není soukromá, nýbrž nezisková organizace.

Dubai Ladies Masters 2009 - Becky Brewertonová.

Média a veřejnost se často přiklánějí na stranu feministek, přestože v počátcích stály spíš na opačné straně. "Nemyslím si, že by mnoho lidí podporovalo klub, ale jeho postoj je členy nadále tolerován," uvedla Burková v jednom z interview pro worldgolf.com.

Jak dlouho vydrží vedení klubu v čele s Williamem Paynem ještě vzdorovat? Do karet jim hraje především fakt, že Augusta National je privátní klub. Stejně jako nikomu nevadí fitcentra pouze pro ženy, neměl by prý nikoho pohoršovat ani golfový klub jen pro muže.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze