Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ironman Šiška na Havaji vylepšil český rekord

Michal Šiška v havajském Ironmanovi jako první Čech na handbiku prolomil hranici 13 hodin. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

8 2009
"Michale, už to máš za sebou. Do cíle ti chybí kousíček," povzbuzuje Michala Šišku jeho sestřenice Eva na maratonské trati havajského Ironmana. Havlíčkobrodský triatlet silou vůle protáčí kola své formulky a pere se s nejobtížnějším stoupáním na Palani.

"Jo, ještě dvacet pět kilometrů," procedí mezi zuby dvaatřicetiletý vozíčkář. I tak může vypadat užívání si snu – závodění na Havaji při tradičním říjnovém finále, kterého se účastní nejlepší ironmani.

Dlouhý triatlonový den začíná už tři hodiny před startem, to znamená brzký budíček ve čtyři hodiny ráno.

V souboji českých ironmanů v kategorii handcycle se před letošním závodem mluvilo o prolomení třináctihodinové hranice. Zkušenější Zbyněk Švehla ale musel kvůli vyčerpání vzdát, a tak konec závodu sledoval jako divák. Michal Šiška se nenechal svazovat okolím. "Díky loňské zkušenosti jsem věděl, co mám očekávat," říká.

Držel se své taktiky: nesoupeřit, jet závod za sebe a pokusit se o vylepšení loňského výsledku. Hlídal si vlastní plán. "To znamenalo zajet kolo za osm hodin," podotýká.

Přestože jsou závodníci z kategorie handcycle ve vodě odlišeni žlutou čepičkou, v úvodní 3,8 km dlouhé plavecké části musel i Šiška čelit strkanici. "Chvilkami jsem musel plavat na zádech, abych se neutopil," popisuje osmdesátiminutový plavecký úvod.

I 180 km cyklistické části zvládl Šiška podle plánu, i když kolem 135. kilometru měl krizi. "Padla na mě totální únava a myšlenky, že zvládnu kolo za osm hodin, se rozplývaly. Po hodině jsem se trošku probral a dál jsem se snažil jet to svoje, abych splnil svůj plán."

To se podařilo, takže po necelých deseti hodinách dřiny Šiška vyrážel na speciálně upravené formulce na závěrečných 42 km. Věděl, že musí atakovat tříhodinovou metu, aby zlepšil dosavadní rekord Zbyňka Švehly, který byl 13:04.

Jídlo a pití měli závodníci připraveno na občerstvovacích stanicích. "Letos jsem spoléhal víc na gely, nejedl jsem nic tužšího. Ale snažil jsem se průběžně pořád hodně pít," říká Šiška.

"Na formulku jsem vyrážel ještě za světla, což byla proti loňsku výhoda," srovnává Ana rozdíl od loňska se Šiška připravil i na finišerský dojezd. Užíval si atmosféru při průjezdu mezi špalíry lidí. V závěru už věděl, že třináctihodinovou metu prolomí, a tak si průjezd na Alii Drive vychutnával. Cílem projel v čase 12:57,27.

Proti loňské premiéře se ironman zlepšil o hodinu. Ve výsledkové listině se posunul o víc než sto míst. V celkovém pořadí skončil na 1 300. místě z 1 653 dokončivších železných mužů a žen. "Michalův čas je pro nás novou metou do dalších let," poznamenal Zbyněk Švehla.

Slavnostní vyhlašování nejlepších si Šiška den po závodě užil na pódiu, kde přebíral bronzovou medaili. "Oslnila mě světla, a tak jsem ani neviděl do davu. Ale potlesk lidí byl moc příjemný."

Ve zbývajících dnech se Šiška připravoval na přesun domů. "Přece jen je přelet náročný, ale letos se s ním tělo vyrovnalo líp. Příští rok si chci ale od ironmanských závodů odpočinout.
Fyzicky, psychicky i finančně je cesta na Havaj náročná."

Se sportováním však pracovník havlíčkobrodského městského úřadu nekončí. "Chtěl bych se víc věnovat cyklistice," plánuje účastník letošního Mistrovství světa v paracyklistice v italském Bogognu.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze