Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Intermoto vysílá do páté sezony nové jezdce

Patrik Vostárek - TŘETÍ TRIUMF. Patrik Vostárek se koncentruje na start brněnského závodu ME třídy superstock 600, v němž posléze vybojoval už své třetí vítězství v řadě. | foto: aechiv KL INTERMOTO

28 2009
Zkušený italský závodník Massimo Roccoli, světovým šampionátem, do kterého o víkendu vstoupí už poněkolikáté, protřelý borec. A nadějný Čech Patrik Vostárek, jenž si do nové sezony přináší velký úspěch z nižší třídy a jen střídmé zkušenosti s novou třídou z podzimu loňského roku.

Na tato dvě jména si zvykněme, tvoří novou jezdeckou dvojici, kterou hradecká stáj KL Intermoto Czech vysílá do letošního ročníku mistrovství světa silničních motocyklů třídy supersport.

Už tento víkend naznačí, zda jde o správnou volbu. Na okruhu v australském Phillip Islandu se jede první závod šampionátu, který je součástí mistrovství světa superbiků. Pro KL Intermoto to bude start do páté sezony mezi světovou konkurencí.

"Rádi bychom navázali na loňské úspěchy, i když to nebude jednoduché," říká Josef Kubíček, spolumajitel a manažer stáje.

Loňskou sezonu tým táhl Francouz Matthieu Lagrive, v závěru mu pomohl právě Vostárek. Výsledkem byla kromě několika umístění Lagriva mezi nejlepšími také splněná touha skončit do desátého místa v hodnocení týmů, po dramatickém finiši stáj obsadila devátou příčku.

Obhajoba však bude bez Lagriva, který odešel do továrního týmu Hondy, a také bez sanmarinského jezdce Williama de Angelise, jenž po dlouhém trápení se zraněnou rukou sezonu nedokončil.

Místo nich přicházejí noví borci. Roccoli jako ten, kdo by měl zase útočit na umístění mezi nejlepšími. "Cítí se být jezdcem pro top ten a podle našeho názoru tam bude patřit," je přesvědčený Kubíček o borci, který v loňském ročníku, svém třetím mezi supersporty, obsadil dvanáctou příčku.

Jiným případem je Vostárek. Jeden z nejtalentovanějších českých jezdců si supersporty zkusil v závěru minulé sezony a nyní na ně z nižší třídy superstock600 přechází definitivně. "Slibujeme si od něj hodně, ale počítáme s tím, že to nebude hned. Spíše věříme druhé polovině sezony, případně té příští," řekl manažer.

Na rozdíl od minulých sezon se šampionát nerozjíždí v Kataru, kam zavítá za dva týdny, ale v Austrálii. Tam se Intermotu dlouhodobě nedaří, bodoval tam jen při svém prvním startu v roce 2005. "Pak už jsme tam na body nikdy nedosáhli, trať našim jezdcům moc neseděla," přiznal Kubíček.

Noví jezdci jeho stáje mohou toto prokletí zlomit už o víkendu.

Už letos se cítím na body, říká nováček šampionátu

První se učil, druhý se začal prosazovat a třetí útočil na titul mistra Evropy. Podle tohoto logického časového harmonogramu se Patrik Vostárek posunul v mistrovství Evropy silničních motocyklů třídy superstock600 mezi jeho nejlepší jezdce.

Čeká devatenáctiletého českého jezdce hradecké stáje KL INtermoto Czech podobný kariérní scénář i v mistrovství světa, kam se pro tuto sezonu natrvalo přesunuje?

"To netuším, ale rozhodně se už letos cítím na to, abych v supersportech bodoval," říká borec, jenž po téměř třech letech u Intermota znovu zastupuje české jezdce.

Bylo těžké opouštět superstocky, ve kterých jste byl úspěšný?
Zase tak ne, protože jsem chtěl jít dál a mít šanci se jezdecky vyvíjet. Z tohoto pohledu byla nabídka Intermota taková, že nad ní nešlo dlouho váhat.

Mistrovství světa supersportů jste si vyzkoušel už na konci minulé sezony, co vám závody ukázaly?
Především to, že už to jsou opravdové dospělé závody mistrovství světa se vším všudy a prosadit se v nich nebude vůbec jednoduché. Pomalu mě připravily na jiný styl závodění, je to o kus výš, než jsem zažíval do té doby.

Své první závody v supersportech jste jel v týmu s Francouzem Lagrivem, teď bude vaším kolegou Ital Roccoli. Jak funguje vaše spolupráce?
Bez problémů. Máme k sobě věkově blíž, než jsem měl s Lagrivem, a řekl bych, že máme i více společného. Třeba co se týká motivace pro příští sezony. A taky si o tom můžeme lépe popovídat, protože Roccoli umí mnohem lépe anglicky než Lagrive, což mi vyhovuje.

Začínáte na tratích mimo Evropu v Austrálii a v Kataru a pro vás jsou tudíž nové. Jak moc bude náročné na nich uspět?
Nové pro mě sice jsou,ale myslím si,že ani jedna z nich nebude tak náročná, jako třeba okruh v portugalském Portimao, kde jsem jel supersporty na podzim. Třeba Phillip Island se při troše fantazie podobá Brnu, tak si věřím. Uvidíme.

Letos nebudete v supersportech jediným Čechem, čekají vás souboje s Matějem Smržem. Kdo podle vás získá pomyslný titul mistra republiky v této třídě?
To nevím, mě spíše zajímá, kdy vyhraju titul mistra světa.

Na kterém okruhu byste se k tomu letos mohl přiblížit?
Určitě nejvíc si věřím na německém Nürburgringu.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze