Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IndyCar Series v Texasu: Briscoe přemohl smůlu, vedro a Patrickovou

7 2010
Sedmý závod amerického šampionátu ICS vyhrál Australan Ryan Briscoe z týmu Rogera Penskeho. V cíli byl jen o půldruhé sekundy před Danicou Patrickovou a Marcem Andrettim.

Dřívější junior Toyoty Ryan Briscoe stál v prvních šesti letošních podnicích ICS jasně ve stínu týmových kolegů Powera a Castronevese. Týden po velkých Indy 500 však již v kvalifikaci pro Firestone550 v Texasu naznačil, že i on nadále patří mezi absolutní favority: průměrem 215,273 mil za hodinu postavil svou Penske-Dallaru-Honda na pole position před vítěze z Indy Franchittiho, Powera, Dixona a Castronevese.

Prvních pět pozic tedy opět ovládli jezdci dominujících stájí Penske a Ganassi – nedělní závod ovšem měl znamenat i jakousi renesanci týmu Michaela Andrettiho, jehož nejrychlejší vůz kvalifikovala Patricková na osmou pozici.

Za pozastavení stály i překvapivé 16. a 17. časy Sarah Fisherové a Milky Dunové, přičemž především Venezuelanka po nevydařené kvalifikaci v Indianapolisu podtrhla, že není v kokpitu ICS jen díky svému zevnějšku, ale i zásluhou své pravé nohy.

V Texasu se startovalo za 31stupňového vedra a honičku na 228 kol rozpáleným oválem vedl od začátku Briscoe, na kterého se tlačil Franchitti. A byl to právě Skot, jehož tým načasoval první stop v boxech tak dobře, že svého pilota dostal do vedení.

V 97. kole zle havarovala De Silvetsrová. Švýcarka měla již celý víkend viditelné problémy s nastavením vozu a ve druhé zatáčce skončila její silně přetáčivá HVM-Dallara v bariéře. "Již před tím jsem v Turnu 2 auto několikrát jen se štěstím udržela, no a tentokrát jsem opravdu vyletěla. Ke vší smůle selhal i hasicí přístroj," bědovala 21letá pilotka, která si z Texasu odvezla popáleniny ruky.

Ale i větší esa měla s oválem v Texasu problém: zkušený Helio Castroneves zažil se špatně nastaveným vozem neúspěšný závod, který skončil o 30 kol později nehodou s nepozorným krajanem Moraesem.

Zatímco Franchitti nedokázal v závěrečné fázi závodu držet konkurenceschopné tempo, vrátil se na špičku Briscoe. Jeho největším rivalem při tom překvapivě byla Patricková. Američanka, kterou by zodpovědní ICS jistě rádi viděli dále vepředu, aby jí tak mohli lépe využít jako tažného koně seriálu, se letos zatím nedokázala prosadit. V Indianapolisu ji diváci dokonce vypískali – Texas ale byl její závod.
Naposledy tankovala kolo před Briscoem, a když měl Australan také doplněno, na chvilku se dostala do vedení. O vítězství ale přeci zápolit nemohla: Briscoe měl větší rezervy, brzy ji předjel a až do cíle si vyjezdil náskok 1,4 sekundy. "Musel jsem rychle před ní – nevím, jestli by se to povedlo, kdybych za ní zůstal pár kol viset," radoval se Briscoe z prvního vítězství roku.

Také o třetí pozici se vyvinul hezký duel. Prosadil se v něm Marco Andretti vůči Scottovi Dixonovi. Mladý Andretti tím podtrhl hezký výsledek týmu svého otce. Pouze jako pátý dojel do cíle Dario Franchitti. Stačilo mu to ale, aby převzal vedení ve stále ještě velmi vyrovnaném celkovém hodnocení.

Osmý podnik ICS se pojede již za dva týdny na krátkém oválu v Iowě.

Výsledky

Výsledek ICS-Firestone550 v Texasu:
1. Ryan Briscoe (Aus.) Penske 228 kol
2. Danica Patrick (USA) Andretti + 1.4629 s
3. Marco Andretti (USA) Andretti + 2.3162 s
4. Scott Dixon (NZ) Ganassi + 3.0770 s
5. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi + 7.5882 s
6. Tony Kanaan (Bra.) Andretti + 8.0664 s
7. Ryan Hunter-Reay (USA) Andretti + 13.9390 s
8. Alex Lloyd (Brit.) Coyne + 14.3084 s
9. Dan Wheldon (Brit.) Panther + 15.0859 s
10. Vitor Meira (Bra.) Foyt + 15.8250 s

Celkový stav šampionátu ICS po sedmi závodech:
1. Dario Franchitti 246 b.
2. Will Power 243 b.
3. Scott Dixon 235 b.
4. Helio Castroneves 211 b.
5. Ryan Briscoe 208 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze