Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IndyCar Series v Lexingtonu: Will Power jako Mark Webber?

Will Power (Penske) vede závod série IndyCar v St. Petersburgu. | foto: AP

9 2010
Tak jako formule 1, má i americká formulová scéna letos svého silného Australana. Navzdory dalšímu vítězství Daria Franchittiho jsou vyhlídky Willa Powera na titul pořád pravděpodobnější. Pilot týmu Penske dojel druhý a celkově vede.

Po výletu do Kanady se šampionát IndyCar minulý víkend vrátil zpět do USA, na autodrom Mid Ohio Sports Car Course uprostřed rozsáhlých lánů Marion County u Lexingtonu. Komplex, kterému kraluje především nejdelší dragsterová dráha světa, letos slavil 30leté výročí hostování IndyCarů (roku 1980 zde vyhrál Johnny Rutherford).

Will Power přijel na 2,6 mil dlouhý okruh se 13 zatáčkami s tučným bodovým náskokem a ten již v sobotu zvýšil. V kvalifikaci se prosadil před svým skotským konkurentem Franchittim a výborně naladěným bývalým pilotem F1 Takumou Satem. Japonec předvedl svůj zatím nejlepší tréninkový výkon a nechal za sebou zavedené hvězdy IndyCarů Huntera-Reaye, Dixona, Castronevese a Briscoa.

Další setrvání v šampionátu Simony de Silvestrové je z finančních důvodů vážně ohroženo, Švýcarka ovšem opět dokázala, že je nejsilnější ženou roku a kvalifikovala se jako desátá, zatímco Milka Dunová jako obvykle uzavírala pole 27 starujících. Nováčci Adam Carroll, JR Hildebrand a Francesco Dracone se museli také spokojit pouze se startovními místy ve spodní polovině pole.

Stejně tak jako pořadí šampionátu, byl i nedělní závod věcí obou hlavních protagonistů sezony Franchittigo a Powera. Poleman výborně odstartoval a vedl před stejně tak dobře naladěným Satóem.

Japonec za sebou ovšem udržel Franchittiho jen osm kol, než se vůz Chipa Ganassiho dostal na druhé místo a společně s lídrem začal ujíždět ostatním.

Po zastávkách v boxech a neutralizacích (mimo jiné i díky Satoóva letu do bariér) se díky odlišné strategii ve vedení ocitl Alex Tagliani ve voze malého týmu Fazzt. Kolem poloviny závodu se za ním seřadili favorité Franchitti, Power, Castroneves a Briscoe.

Když špička naposledy vyměnila pneumatiky a dotankovala, pořadí se znovu srovnalo. Franchitti vedl před Powerem, Castronevesem, Taglianim, Briscoem a vynikající de Silvestrovou, která jela životní závod.

Kvůli četným neutralizacím zůstalo pole až do posledního kola relativně těsně semknuto, Dario Franchitti si ovšem vítězství nedal vzít. Cílem projel s Powerem v závětří, třetí Castroneves měl ztrátu čtyř sekund. De Silvestrová korunovala bezvadný výkon svým nejlepším umístěním roku: sedmé místo ztratila teprve několik kol před cílem.

Pět závodů před koncem ročníku má Power výbornou výchozí pozici – i když musí čtyřikrát nastoupit na oválech, se kterými se doposud příliš nespřátelil. Ale trofej Maria Andrettiho pro nejlepšího pilota roku 2010 na okruzích má už jistou.

Výsledky Honda Indy200 v Lexingtonu:
1. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi
2. Will Power (Aus.) Penske
3. Helio Castroneves, (Bra.) Penske
4. Alex Tagliani (Can.) Fazzt
5. Scott Dixon (NZ) Ganassi
6. Ryan Briscoe (Aus.) Penske
7. Raphael Matos (Bra.) de Ferran Dragon
8. Simona de Silvestro (Švý.) HVM

Celkový stav šampionátu IndyCar Series:
1. Will Power 461 b.
2. Dario Franchitti 420 b.
3. Scott Dixon 379 b.
4. Ryan Briscoe 352 b.
5. Helio Castroneves 340 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze