Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IndyCar Series: Díky finiši v Homesteadu obhájil Franchitti titul

Dario Franchitti slavil titul série IndyCar 2010 spolu se svou manželkou Ashley Juddovou. | foto: AP

3 2010
Osmé místo na oválu v Homesteadu stačilo sedmatřicetiletému Dariovi Franchittimu k obhajobě titulu série IndyCar. Skot se stal mistrem potřetí za poslední čtyři roky.

Naděje Willa Powera, který v mistrovství celou sezonu vedl, skončily po kontaktu s bariérou. Poslední závod sezony vyhrál Franchittiho kolega Scott Dixon.

K velkému rozhodnutí mezi borci týmů Penske a Ganassi přicestoval na Floridu Penskeho pilot Will Power s dvanáctibodovým náskokem. První bodík ze své ztráty ovšem stáhl Dario Franchitti již v kvalifikaci, kterou vyhrál před týmovým kolegou Dixonem průměrem 332 km/h.

"Za tento výsledek vděčím po poněkud problematickém tréninku mému inženýrovi Chrisi Simmonsovi. Našel opravdu perfektní nastavení," hodnotil obhájce titulu Franchitti. Hned za nimi už ovšem číhali Power a Briscoe ve vozech Rogera Penskeho. Výbornou kvalifikaci zajeli i piloti malé stáje Panther, Wheldon s Carpenterem na místech pět a sedm. Mezi ně se vklínil další outsider, Justin Wilson.

Pro sobotní večer (startovalo se za umělého osvětlení v 19:00h floridského času) tedy bylo připraveno velké finále ročníku 2010. Hned od startu bylo však zřejmé, že jezdci a technici stáje Chipa Ganassiho našli i pro závod nejlepší nastavení monopostů Dallara-Honda. Franchitti se usadil na špičce, přičemž mu kolega Dixon poslušně kryl záda.

Tento tandem se až po 33 kolech podařilo narušit Kanaanovi a po prvních zastávkách i Briscoemu. Powerovi, který držel po celý rok celkové vedení, jakoby koncem sezony docházel dech. V Homesteadu tomu nebylo jinak.

Dario Franchitti slaví titul série IndyCar 2010.

V první fázi závodu se držel jen těsně mezi prvními deseti a teprve po polovině se mu podařilo najít dobrý rytmus a postoupit na čtvrté místo. Ve 134 kole ovšem přišel o všechno: při předjíždění opozdilce zle najel do čtvrté zatáčky, jeho Penske-Dallara opustila ideální stopu a několikrát lehce ťukla do svodidla. Výsledkem byl pochroumaný zadní závěs a Powerovo odstoupení.

Franchitti na tuto dobrou zprávu ihned reagoval. Věděl, že nemusí vyhrát a zvolil kontrolovaně tempo. O vítězství se tedy směli poprat Dixon a jezdci týmu Andretti, Tony Kannan a Danica Patricková. Američanka dokázala zakončit svou slabou sezonu nejlepším výsledkem roku: v cíli byla sice o 2,7 sekundy za vítězným Dixonem, ale o setinku před kolegou Kanaanem. "Jsem ráda, že je tahle sezona za mnou. Nejraději bych hned dnes začala znovu od nuly," hodnotila Patricková, která bývala hlavním tažným koněm šampionátu.

Dario Franchitti si dojel pro body za osmé místo a v táboře Chippa Ganassiho se mohlo slavit jak vítězství, tak i titul sezony 2010. "Letos to bylo mnohem těžší, než minulý rok. Často jsem neměl nejlepší vůz a tak mne tento třetí titul zvláště těší," shrnul staronový mistr ICS a nezapomněl poděkovat: "Diky všem, kteří mne letos podpořili a zvláště Chipovi a Scottovi, který dnes jel vyloženě pro mne. Jednoho dne jim to všem vrátím!"

Slavit mohl i Brit Alex Lloyd z týmu Coyne Racing. Vyhrál paralelní hodnocení o nejlepšího nováčka roku.

Výsledky

Poslední závod série IndyCar 2010 v Homesteadu:
1. Scott Dixon (N.Zél.) Ganassi 1h52m08.5580s
2. Danica Patricková (USA) Andretti + 2.7587s
3. Tony Kanaan (Braz.) Andretti + 2.7698s
4. Ryan Briscoe (Aus.) Penske + 3.7827s
5. Helio Castroneves (Braz.) Penske + 5.3324s
6. Vitor Meira (Braz.) Foyt + 7.2126s
7. Marco Andretti (USA) Andretti + 8.3637s
8. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi + 11.1401s
9. Dan Wheldon (Brit.) Panther + 22.2521s
10. Graham Rahal (USA) Newman/Haas + 1 kolo

Konečné výsledky IndyCar Series 2010:
1. Dario Franchitti 602 b.
2. Will Power 597 b.
3. Scott Dixon 547 b.
4. Helio Castroneves 531 b.
5. Ryan Briscoe 482 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze