Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byl to nepovedený turnaj, nemaže si basketbalistka Burgrová med kolem pusy

Turecká rozehrávačka Isil Albenová (vpravo) unikla Veronice Bortelové a kolem Ilony Burgrové a své spoluhráčky Nevriye Yilmazové míří k českému koši. | foto: FIBA Europe

21 2015
Porazit Turecko a pak ještě doufat v příznivé výsledky ostatních zápasů. Jen to byla pro české basketbalistky šance, jak ještě proklouznout do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Nepodařilo se, Češky prohrály s Tureckem 48:59 a na turnaji končí. Navíc ztratily naději na olympijskou účast, aby existovala, musely by skončit do pátého místa.

„Nechci si mazat med kolem pusy, já to vidím jako nepovedený turnaj,“ uvedla zklamaná pivotka Ilona Burgrová. „Pokud chceme být s těmi špičkovými evropskými týmy na stejném levelu, a to my chceme, tak je také musíme někdy porazit. A to se nám tady nepovedlo.“

Turecko vás zastavilo asi nejtvrdší obranou, co tu proti vám nastoupila...
Neřekla bych. Nebyla nejtvrdší, ale byla taková kompaktní. Nedala nám prostor.

Ještě tři minuty před koncem jste snížily na rozdíl pěti bodů. Cítily jste šanci na obrat?
Věřily jsme celou dobu, o přestávce jsme se hecovaly. Ale pak jsme ve třetí čtvrtině nastřílely jen pět bodů, to je pak strašně těžké dohánět. I když jsme se dotáhly, tak jejich nejlepší hráčky zareagovaly, daly si to a zase nám odskočily.

Kateřina Elhotová měla na turnaji skvělou formu. Dnes to vypadalo, že to má hodně těžké a nikdo jí nenahradil.
Je jasné, že hráčka jako Čaki (přezdívka Elhotové), která se v předchozích zápasech několikrát výrazně prosadila, nedostane od soupeře volnost. Turkyně si jí velmi dobře pohlídaly.

Fotogalerie

Jak citelná byla pro tým neúčast Petry Kulichové, která se letos reprezentace vzdala?
Samozřejmě byl by to další hráč do základní rotace, kterému by trenér věřil. Odehrály jsme to prakticky v sedmi lidech, ty ostatní hráčky příliš herního vytížení nedostaly. Ta únava se pak projeví. Tak doufejme, že si to Petra příští rok rozmyslí a rozhodne se zúčastnit.

Česko bude kandidovat na pořádání Eurobasketu 2017. Vidíte potenciál týmu pro případné domácí mistrovství?
Dvě tři mladé holky se prosazují čím dál více. Alena Hanušová nebo Katka Elhotová už patří mezi opory. Bohužel stále nevidím hráčky, které by dorůstaly na pozici číslo pět. Ale třeba jen nemám přehled. Vzhledem k tomu, že já i Péťa Kulichová (obě nastupují na pozici pivotky) budeme asi brzy končit, bude se zřejmě muset změnit celá filosofie národního týmu.

Téměř všechny týmy měly v družstvu naturalizované Američanky. V souvislosti s Českem se mluví o vaší spoluhráčce z USK Praha - pivotce Kie Vaughnové. Pomohla by?
Je to skvělá hráčka, která by se pod košem určitě prosadila, navíc umí skvěle motivovat i ostatní. Ale asi tam je řada otázek k vyřešení, ona by se musela vzdát účasti ve WNBA, takže je to i o penězích.

Dříve bývaly na mistrovství Evropy papírově slabší týmy. Zdá se, že se na špici dotáhly.
Ostatním zemím dorůstají každým rokem hráčky, konkurence se vyrovnává. I ten systém mistrovství Evropy tomu nahrává, je tu dvacet týmů, dříve se utkávaly jen stále stejné elitní celky, nyní mají ostatní šanci se dotáhnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze