Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I Thorkildsen a Pitkämäki jsou jen lidi, říká oštěpař Veselý, teď světové číslo 1

Oštěpař Vítězslav Veselý. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

11 2010
Vítězslav Veselý, sedmadvacetiletý student FTVS a "žák" Jana Železného, kraluje světovým oštěpařským tabulkám roku. Věta, která by vám ještě v pátek připadala jako fantazmagorie, se stala realitou.

Chlapík, který nikdy předtím nepřehodil 82 metrů, poslal na mítinku v Olomouci své náčiní na metu 86,45. V tabulkách je za ním i mistr světa Pitkämäki! "Je to příjemné. Ale nepřeceňoval bych to. Sezona začíná," říká.

Jistě, teprve se ukáže olympijský šampion Thorkildsen. "A vylezou další Fiňáci." Přesto: na konci minulé sezony by Veselého hod stačil na 5. místo. A na světovém šampionátu v Berlíně by bral stříbro.

Kouč Železný se právem usmívá: "Mám dobrý pocit, že to asi nedělám blbě. Ale úplná spokojenost bude, až to někde cinkne." Možná už v červenci na evropském mistrovství v Barceloně. "Jestli i tam Víťa hodí šestaosmdesát metrů, budu z toho celý vykulený," přiznává trenér.

Jak vysvětlit obří Veselého zlepšení?

Nejsnazší odpověď zní: konečně byl přes zimu zdravý. "Na zdraví se všechno nabaluje. Oštěp je o hlavě. Pokud nedrží zdraví, ošidíte v přípravě hodně věcí."

Jan Železný a Vítězslav Veselý (vlevo).Jan Železný a jeho svěřenec Vítězslav Veselý (vlevo).

Jan Železný vede při tréninku svého svěřence Vítězslava Veselého.

Léta řešil technické problémy při rozběhu. "Cupital tam a nechytal rytmus. Letos přes zimu se s technikou srovnal," tvrdí trenér. Při jihoafrickém soustředění dělali společně divy. Železný není troškař, nespokojí se s málem. A být jeho svěřencem, to zavazuje.

"Když kouč do něčeho jde, dělá to na sto procent. Určitě si nás nebral s tím, že budeme házet jen osmdesát metrů," říká o trenérovi Veselý.

Železný si libuje, že Veselý i jeho další učedník Petr Frydrych nejsou tuctoví. "Mám štěstí na atlety, co chtějí něco dokázat. Co nechtějí být jen mistry republiky, ale světovou špičkou. A oni na to mají!"

Porážet Thorkildsena či Pitkämäkiho? Že je to bláhové? "Už tolik ne," soudí Veselý. "I oni jsou jen lidi. Thorkildsen se umí připravit na superzávody, ale také má během sezony výkyvy." Na Diamantové lize v Šanghaji spolu brzy změří síly.

Vítězslav Veselý

Ještě loni hecoval kouč své svěřence tím, že na tréninku jen tak mimochodem vzal oštěp a poslal ho na 84 metrů. "Zato teď už je nepřehodím," usuzuje, ačkoli Veselý namítá: "Pořád je to v něm, i když let má požehnaně."

Veselý nyní světové tabulky roku vede, Frydrych (84,77) je pátý a Jakub Vadlejch (84,47) z tréninkové skupiny Barbory Špotákové sedmý! "Takovou šíři špičkových oštěpařů mají jen ve Finsku a v Litvě. Z toho mohou kluci těžit. Vyhecují se navzájem," těší se kouč.

Opět se tedy ve světě hovoří o české oštěpařské škole. "Věřím, že tihle kluci neskončí třeba jako tyčkař Ptáček," říká Železný. "Ten byl neskutečný talent, měl to dané od pánaboha, jenže neměl na atletiku vůbec hlavu. Tihle mají hlavu a mají i touhu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze