Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I když jsou out, ke golfu pumpky prostě patří

Golfky, neboli plus fours, vyniknou i v kombinaci s moderním obutím. | foto: Profimedia.cz

4 2010
Jsou jedním ze symbolů golfu, přestože se už dávno nenosí. Říká se jim pumpky, plus fours, ale také golfky. V kdysi extravagantních kalhotách hraje dnes už jen pár nadšenců, kteří ctí tradice golfu se vším všudy.

Golfky se poprvé objevily ve Velké Británii v roce 1920. Plus fours se jim začalo říkat proto, že byly delší o čtyři palce (přibližně o deset centimetrů) než kalhoty ke kolenům, které se nosily koncem devatenáctého století.

Na rozdíl od dobových kalhot byly pumpky volnější, takže se v nich dalo nesrovnatelně lépe pohybovat. Byly úžasně pohodlné, proto se staly tak rychle populárními nejen mezi golfisty, ale mezi sportovci vůbec.

Kdo chtěl být in, hrát v pumpkách prostě musel. Některým golfistům na tom záleželo mnohem víc než na hře samotné. K pumpkám se začaly nosit vzorované podkolenky a svetry s kosočtverci. Ty jsou ostatně moderní dodnes.

Golfky, neboli plus fours - hrál v nich i populární Payne Stewart.

V polovině dvacátého století se golfky nosit přestaly, velký comeback ale zažily v devadesátých letech. O jejich návrat se postaral americký golfista Payne Stewart (na snímku). Sám se neproslavil jen skvělou hrou, ale právě také extravagantním oblékáním.

Nosíval barevně sladěnou kombinaci skotského baretu, vzorovaných podkolenek a golfek. Když v roce 1999 tragicky zahynul při leteckém neštěstí, obléklo si na jeho počest na Tour Championship pumpky na třicet hráčů.

Bude další vlna?

Dnes se hráči oblečení v golfkách scházejí například na jedinečných turnajích v hickory golfu. Tradiční golfové oblečení dokresluje atmosféru turnajů, při nichž hráči používají původní dřevěné hole.

Hickory Golf Match Hostivař 2009.

I když jsou pumpky jedním ze symbolů golfu, většina golfistů si v nich stejně nikdy nezahraje. Tedy pokud nezačnou být populární třeba na PGA Tour. Že by si třeba jednou Tiger Woods na finále místo červeného trička vzal červené pumpky...Najdete na iDNES.czmobilní verze