Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I bogey je někdy výhra. Schwartzel si prožil na Nahoon View pořádné drama

Charl Schwartzel. | foto: AP

11 2010
Když golfista vstupuje na poslední jamku s náskokem dvou ran, obvykle to znamená "spanilou jízdu" k titulu a příjemnou oslavnou procházku po osmnácté fairwaji. V případě Charla Schwartzela na víkendovém turnaji Africa Open tomu tak ale zdaleka nebylo.

"Sedmnáct jamek jsem hrál téměř bezchybně a teď tohle," kroutil hlavou pětadvacetiletý jihoafrický golfista Charl Schwartzel, který nedělním vítězstvím získal už svůj pátý profesionální turnaj v kariéře.

I při svém mládí se pohybuje kole sedmé desítky oficiálního světového žebříčku. Teď je dokonce jedenapadesátý a vede finanční žebříček evropské série Race To Dubai. Rozhodně už toho zažil v golfu hodně. Přesto se mu ale před posledním drajvem turnaje přece jen trochu roztřásly ruce.

Čyřparová osmnáctka na hřišti East London Clubu sice měří jen 367 metrů, ale ani zdaleka není jednoduchá - turnajová statistika ji vede jako šestou nejtěžší. 

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Schwartzel (JAR)      282 800

2. Martín (Šp.)              190 950

3. Ramsay (Skot.)        158 500

4. A. Hansen (Dán.)     138 400

5. Kapur (Ind.)              136 933Jamka z názvem "Nahoon View" (pojmenovaná podle výhledu na surfařský ráj Nahoon Reef) má tzv. "slepý drajv" - po ráně z odpaliště hráč za první terénní vlnou fairwaje nevidí, kam míč vlastně dopadl. Schwartzel ale zahrál slice doprava a bylo mu hned jasné, že je zle. Míček nasměroval téměř až na odpaliště sousední deváté jamky.

Do té doby hrál skutečně famózní golf, 10 parů a 7 birdie, ale na osmnáctce se najednou nedostal na green ani třetí ranou a vítězství, které bylo už na dosah, se mu začínalo vzdalovat. Schwartzel ale dokázal zachovat pevné nervy. Konec konců, má s podobnými situacemi už své zkušenosti. 

"Podíval jsem se na svého caddieho Wynanda a povídám mu: ´Pořád máme náskok dvou ran,´" popisoval po turnaji nepříjemnou situaci Schwartzel. "Řekl jsem mu - zahrajeme bogey a necháme to na soupeřích, jestli tady dokážou zahrát birdie."

Schwartzelovi se skutečně podařilo klíčové bogey zahrát. Potvrdil, že i jediné bogey kola může být někdy velkou výhrou. Pak sice musel čekat nervydrásající desítky minut, než dohrají dvě zbylé dvojice, ale po nepřesném birdie patu Thomase Aikena si mohl oddychnout.

"Thomas na mě vyvinul pořádný tlak," prohlásil Schwartzel, který měl po 14 jamkách dokonce už náskok tří ran. "Tušil jsem ale, že bogey na osmnáctce by mohlo stačit a naštěstí se mi podařilo splnit to, co jsem potřeboval."

Nebylo to poprvé


Schwartzel má se závěrečnými dramaty bohaté zkušenosti. Když vyhrál v roce 2005 svůj první turnaj na evropské túře (Dunhill Championship na hřišti Leopard Creek doma v Jižní Africe), také si to ani trochu neulehčil.

Dva trojpaty na závěrečných dvou jamkách ho totiž připravily o přímé vítězství, které pak šťastně získal na druhé jamce play-off. "Byl jsem tehdy neuvěřitelně nervózní," směje se s odstupem Schwartzel.

O dva roky později zvítězil na Open de Espaňa v Madridu - a jak jinak než po bogey na poslední jamce. I to mu stačilo na vítězství nad Jyotim Randhawou o jedinou ránu. Jak je vidět, zkušenosti se prostě hodí...

Autor: pro iDNES.cz


Témata: Afrika, Profily
Najdete na iDNES.czmobilní verze